Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
07.09.2023 01:10

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2023 otvoria v Žiline


Ilustračný výrez plagátu


Otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2023 na Slovensku sa uskutoční v piatok (8. 9.) v Žiline. Informovala o tom vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou Mestského úradu v Žiline Katarína Gazdíková.


Celoeurópska téma pre tohtoročné Dni európskeho kultúrneho dedičstva je Dedičstvo ži!. "Dni európskeho kultúrneho dedičstva predstavujú významnú časť našej histórie a identity. Ich cieľom je pripomínať význam kultúrneho dedičstva v spoločnosti a propagovať jeho ochranu a zachovávanie. Oceňujem, že tohtoročný úvodný ceremoniál bude práve v Žiline," uviedol primátor mesta Peter Fiabáne.         

Verejnosti počas podujatia sprístupnia viacero pamiatok, ktoré sú po zvyšok roka zvyčajne nedostupné. "Súčasťou programu bude aj odborná konferencia v Rosenfeldovom paláci a dve výstavy venované významnému žilinskému architektovi Ferdinandovi Čapkovi a priemyselníkovi Rudolfovi Krupcovi. Bez povšimnutia neostanú ani žilinské dominanty a pamiatky. Počas celého dňa bude viacero komentovaných prehliadok Rosenfeldovho paláca, Kostola obrátenia Sv. Pavla, Domu umenia Fatra, Pamätnej izby Vrbu a Wetzlera a Burianovej veže," priblížila Gazdíková.         

Doplnila, že v septembri sú plánované aj ďalšie podujatia. "Monumentálna jazda, komentovaná prehliadka umenia v architektúre a navyše vo verejnom priestore na bicykli sa uskutoční 23. septembra o 16.00 h. Pešia prehliadka epigrafických nápisov vo verejnom priestore bude 20. septembra o 18.00 h na Mariánskom námestí. Večerné prehliadky Burianovej veže sú pripravené na 14. septembra," dodala.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2018
Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2018: Zdieľané dedičstvo
DEKD 2018 slávnostne otvoria v nedeľu 2. septembra v Nitre v rámci programu osláv 770. výročia udelenia kráľovských výsad mestu.
viac
08.09.2020
Trnavský archív pripravil podujatia v duchu myšlienky Minulosť vzdeláva
September je v Európe zasvätený hmotnému i nehmotnému kultúrnemu dedičstvu našich predkov. Deje sa tak prostredníctvom Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD).
viac
06.09.2021
V Gazdovskom dvore sa uskutoční 12. ročník podujatia Dni sliviek
V sobotu (11. 9.) sa Gazdovský dvor v myjavskej mestskej časti Turá Lúka stane dejiskom podujatia nazvaného Dni sliviek. Ide už o 12. ročník podujatia, ktoré je zamerané na prezentáciu a revitalizáciu tradičného ovocinárstva, prednostne na pestovanie a spracovanie sliviek v myjavskom regióne.
viac
25.07.2023
Dni európskeho kultúrneho dedičstva bude na Slovensku hostiť Žilina
Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) bude na Slovensku hostiť v septembri mesto Žilina. Tohtoročnou celoeurópskou témou je Dedičstvo ži!. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Holienčíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %