Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
16.11.2022 02:25

Do mesta sa po dvoch rokoch vrátia tradičné vianočné trhy


Ilustračná snímka: (tasr).


Do Banskej Bystrice sa po dvoch rokoch vrátia vianočné trhy v rozsahu, ako ich obyvatelia mesta poznajú z obdobia pred pandémiou nového koronavírusu.


Obdobie Vianoc prinesie do mesta i viaceré kultúrne podujatia, živý betlehem či tradičný Primátorský punč. Informovala o tom hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.

Banskobystrické Vianoce už tradične otvorí 6. decembra rozsvietením vianočného stromčeka na Námestí SNP Mikuláš. Tento rok bude námestie zdobiť približne 18-metrový smrek obyčajný z obce Tajov. S inštalovaním vianočnej výzdoby začne samospráva v najbližších dňoch, rozsvietená bude 1. decembra.

V prvý decembrový deň na banskobystrickom námestí odštartujú aj tradičné vianočné trhy, ktoré potrvajú do 26. decembra a otvorené budú každý deň od 11.00 do 23.45 h. V období od 6. do 22. decembra pribudnú aj predajcovia s rôznymi remeselnými výrobkami. Stánky s občerstvením a vianočným punčom sa budú od začiatku decembra nachádzať aj na Starej tržnici.

Samospráva v rámci prípravy vianočných trhov myslela aj na ekológiu a hromadenie odpadu, v každom stánku s občerstvením si bude možné teplé nápoje zakúpiť v keramických hrnčekoch s motívom mesta. "Počas vianočných trhov by ste na námestí nemali nájsť plastové riady. Nahradené budú inými recyklovateľnými materiálmi alebo riadom určeným na opakované použite, napríklad zo skla, porcelánu a podobne," dodal vedúci Oddelenia cestovného ruchu Mestského úradu (MsÚ) v Banskej Bystrici  Tomáš Pastorok.

Vianočné obdobie prinesie do mesta aj bohatý kultúrny program. Jeho súčasťou budú Banícke Vianoce, koncerty, vystúpenia folklórnych súborov, rozprávkové predstavenia pre deti, živý betlehem či charitatívne zbierky v podobe Primátorského punču a punču Univerzity Mateja Bela.

"Počas celého predvianočného obdobia sa uskutočnia viaceré koncerty nielen banskobystrických zoskupení a interpretov. Diváci sa môžu tešiť na žánrovo pestrý program, ktorý svojou dramaturgiou podčiarkne vianočnú atmosféru," skonštatovala vedúca Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu Mestského úradu v Banskej Bystrici Miroslava Jančová. Vianočný program sa okrem Námestia SNP uskutoční aj v Robotníckom dome či v kostoloch.

Banskobystrické námestie ožije koncertmi aj v posledný deň roka. Samospráva pripravuje aj tradičný novoročný ohňostroj, ktorý bude 1. januára.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.11.2020
Vianočný strom rozsvieti Mikuláš a primátor Ján Nosko bez detí
Banskobystrické Vianoce tak, ako ich z minulých rokov poznajú miestni a návštevníci mesta pod Urpínom, nebudú. Opatrenia proti pandémii nového koronavírusu urobili škrt v plánovanom programe mesta.
viac
02.12.2022
K ekologickejším Vianociam prispejú návštevníci trhov kúpou hrnčeka
K ekologickejším Vianociam môžu prispieť všetci návštevníci, ktorí od 1. decembra zavítajú na vianočné trhy v Banskej Bystrici.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
16.12.2022
Ekologickejšia vianočná atmosféra zavítala do slovenských miest
Viaceré mestá a obce sa snažia ľuďom spríjemniť predvianočnú atmosféru rôznymi podujatiami. Nechýbajú vianočné trhy plné rôznych dobrôt a hudobných zážitkov. Potešujúcim je aj fakt, že čoraz viac myslia samosprávy počas týchto podujatí aj na životné prostredie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %