Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
14.01.2022 08:00

Do obnovy mestského parku sa majú šancu zapojiť všetci obyvatelia


Mestský park v Banskej Bystrici.


Obľúbené miesto oddychu a relaxu mnohých obyvateľov mesta pod Urpínom – mestský park, kedysi Leninov, má šancu na obnovu, do ktorej sa môžu zapojiť všetci Banskobystričania.


Podľa hovorkyne banskobystrického primátora Dominiky Adamovičovej vlani v decembri iniciovala samospráva stretnutia, na ktorých sa vedenie mesta stretlo s odborníkmi mestského úradu, poslancami i zástupcami občianskeho sektora. Cieľom stretnutí bolo pripraviť kvalitný participatívny proces smerujúci k návrhu obnovy mestského parku, s ktorým sa stotožní väčšina obyvateľov a odborná verejnosť. Nasledovať majú ďalšie stretnutia a diskusia s Krajským pamiatkovým úradom o možnostiach a limitoch obnovy, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku.

"Sme len na začiatku, ale verím, že spoločnými silami a hľadaním kompromisov sa nám podarí zladiť názory všetkých záujmových skupín. Chceme využiť kvalitný návrh, ktorého výsledkom bude moderný verejný priestor plný zelene, určený na relax, oddych a zábavu," reagoval primátor Ján Nosko.

Ako zdôraznila Soňa Kariková, koordinátorka pre participáciu a otvorené vládnutie magistrátu, je dobré, že sa na príprave podieľajú okrem odborníkov z úradu i zástupcovia občanov a odborná verejnosť.

"Týmto prístupom skvalitňujeme dizajn participatívneho procesu, kultivujeme vzájomnú spoluprácu a dôveru, čo je pre úspešnú obnovu mestského parku kľúčové," dodala.

Plánovanie participácie a stretávanie sa vznikajúcej pracovnej skupiny bude v najbližšom období pokračovať s následnými stretnutiami s verejnosťou a odborníkmi. Výsledkom majú byť podklady, odrážajúce potreby a predstavy obyvateľov, ktoré sa stanú súčasťou medzinárodnej architektonickej súťaže na obnovu parku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.07.2020
Zamestnanci radnice menia každú stredu kanceláriu za park
Kanceláriu v dolnokubínskej radnici menia úradníci raz týždenne za vysunuté pracovisko v Parku Martina Kukučína. Každú stredu až do konca leta poskytnú pracovníci mestského úradu obyvateľom administratívnu pomoc so žiadosťami a rôznymi dokumentmi.
viac
20.05.2021
Záujem o otvorené vládnutie a veci verejné medzi občanmi rastie
Mesto Banská Bystrica sa ešte v minulom roku zapojilo do programu Partnerstva pre otvorené vládnutie (Open Government Partnership Local, tzv. OGP Local 2020) spolu s organizáciami – Interaktívnou školou urbanizmu a územného plánovania a organizáciou Dialogue Centre.
viac
31.10.2022
Mesto vyhlásilo súťaž na revitalizáciu mestského parku
Banskobystrická samospráva vyhlásila krajinársko-architektonickú súťaž s cieľom pripraviť návrh revitalizácie mestského parku na Tajovského ulici, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
viac
11.04.2023
Mesto predstaví súťažné návrhy na revitalizáciu mestského parku
Mesto Banská Bystrica predstaví verejnosti súťažné návrhy krajinársko-architektonickej súťaže na revitalizáciu mestského parku. Vernisáž sa uskutoční 19. apríla o 17.00 h v Radnici na Námestí SNP.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %