Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
24.01.2017 11:03

Do rieky Orava uniká jedovatý arzén


Ochranári upozorňujú, že ročne vytečie do Oravy niekoľko kilogramov jedovatého arzénu.


Do medzinárodne chránenej rieky Orava už dlhé roky uniká jedovatý arzén, problémom je stará nezaizolovaná skládka priemyselného odpadu v Širokej. Aktivisti zo Slovenského ochranárskeho snemu (SOS) sa preto obrátili na ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa so žiadosťou o riešenie problému.


Koncentrácia arzénu vo vode prekračuje podľa ochranárov limitnú hodnotu 32-krát, pri starom hygienickom limite v roku 2008 to bolo až 250-krát. "Táto situácia znamená veľké ohrozenie zdravia ľudí a životného prostredia v regióne a je preto nanajvýš kritická a neudržateľná," skonštatovala jedna zo zakladajúcich členiek SOS Ľubica Trubíniová.      

V lokalite Široká v katastri Dolného Kubína existujú tri skládky odpadu. Jedna patrí mestu, slúžila na ukladanie komunálneho odpadu, no v súčasnosti je zatvorená a zrekultivovaná. Nachádzajú sa tam však aj dve skládky priemyselného odpadu. Nová, ktorá leží na telese starej skládky, avšak nie je environmentálnou záťažou. Prevádzkuje ju akciová spoločnosť OFZ Istebné, ktorá pod ňou postavila čistiareň odpadových vôd.      

Problémom má byť stará skládka, ktorú pred viac ako 50 rokmi začal využívať štátny podnik Oravské ferozliatinárske závody. Zodpovednosť za ňu prevzalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Envirorezort plánuje starú skládku zasanovať, ešte vlani preto vyhlásil verejnú súťaž. "Verejné obstarávanie na sanáciu tejto environmentálnej záťaže je stále v procese vyhodnocovania predložených ponúk, preto bolo potrebné predĺžiť lehotu viazanosti ponúk do 31. marca," informoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.      

Podľa ochranárov môže toto riešenie znemožniť zámer spoločnosti ESI, ktorej výhradným vlastníkom je OFZ, rozšíriť vrchnú časť skládky o ukladanie komunálnych odpadov. "Zamedzilo by sa tým alebo mimoriadne skomplikovalo a predražilo sanovanie starej skládky priemyselného odpadu, z ktorej presakuje kontaminovaná voda do okolia," upozornila Trubíniová.      

"Spájanie riešenia problému arzénu v priesakových vodách zo starej skládky so skladovaním komunálneho odpadu na novej skládke je nepochopiteľné, tieto dve záležitosti nemajú nič spoločné, ani sa vzájomne nemôžu ovplyvňovať," uviedol v reakcii hovorca spoločnosti OFZ Ľuboš Schwarzbacher.      

V prípade využívania novej skládky na ukladanie komunálnych odpadov, by napríklad občania Dolného Kubína mohli podľa neho platiť o polovicu nižšie poplatky. Mesto totiž nemá vlastnú skládku a odpad vozí na desiatky kilometrov vzdialenú. Podľa dolnokubínskeho primátora Romana Matejova radnica o takomto zámere so spoločnosťou OFZ zatiaľ nerokovala.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.10.2016
V Kocuranoch vyrástla skládka stavebného odpadu, rieši ju polícia
Na súkromnom pozemku v intraviláne obce s viacerými vlastníkmi sa okrem stavebnej sute nachádzajú aj plastové rámy od okien či farby. Skládkou sa už zaoberá aj polícia.
viac
18.10.2016
Skalné bralo Strečno bude sanovať spoločnosť ARCADIS CZ
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spečatilo proces verejného obstarávania na sanáciu skalného brala Strečno podpisom zmluvy so spoločnosťou ARCADIS CZ, a. s., organizačná zložka Slovensko, ktorá splnila všetky výberové kritériá a ponúkla najnižšiu cenu 867 702 eur s DPH.
viac
27.10.2016
Toxická skládka sa týka všetkých
Toxická skládka po CHZJD v bratislavskej Vrakuni musí byť odstránená skôr, než dôjde k ekologickej katastrofe. Ako a kedy sa tak stane, na to by mala dať odpoveď diskusia na pôde Bratislavskej župy, ktorá sa uskutoční v priebehu novembra.
viac
23.09.2020
Objemný odpad bude mesto zbierať po novom
Objemný odpad z domácností budú v Partizánskom zbierať v novej forme. V každej lokalite mesta bude zber trvať jeden deň a bude pod kontrolou zamestnancov technických služieb a príslušníkov mestskej polície.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %