Nedeľa 25.10.2020
Dnes má meniny 
Aurel
°C
03.05.2019 12:35

Do uzavretia výzvy ostáva pár dní


Mobilizačný plagát


Už len desať dní, do 13. mája 2019, je možné prihlasovať projekty, ktoré podporí Žilinská župa dotáciami z participatívneho rozpočtu. Župa malým komunitným projektom, ktoré pomôžu zlepšiť životné prostredie, rozdelí 140-tisíc eur.


O víťazných nápadoch budú po prvý raz rozhodovať obyvatelia Žilinského kraja formou elektronického hlasovania.

Do uzavretia výzvy, ktorá bola spustená 27. marca, ostáva pár dní. S nápadmi na obnovu kaplnky, prírodných prameňov, opravu lavičky, či výsadbu aleje sa môžu prihlasovať mimovládne organizácie, záujmové a občianske združenia, lesné spoločenstvá, nadácie, ale i fyzické osoby – podnikatelia. ,,Oblasť životného prostredia mimo zastavaného územia obcí v našom grantovom systéme chýbala. Mimo obcí sa často nachádzajú rôzne studničky, kaplnky, ale i odpočívadlá, ktoré obyvatelia vyhľadávajú. Tým, že sú na okraji, sú často opomínané a ťažko sa hľadajú finančné prostriedky na ich opravu a revitalizáciu. Práve takýmto miestam chceme dať šancu a rovnako aj rôznym združeniam, či organizáciám, ktoré majú šikovné nápady ako zlepšiť život v kraji,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

Každý záujemca môže predložiť len jednu žiadosť. V rámci participatívneho rozpočtu rozdelí župa na dotáciách 140 000 eur a podporí 45 projektov v Žilinskom kraji. Výška jednej dotácie je 3100 eur, pričom objem finančných prostriedkov bude rozdelený pre jednotlivé okresy na základe počtu obyvateľov. Úspešný uchádzač je povinný spolufinancovať podporovanú činnosť najmenej vo výške 10 % z výšky poskytnutej dotácie.

Po doručení žiadostí budú mať komisie mesiac na posúdenie projektov. Každú žiadosť skontrolujú po formálnej stránke a zhodnotia, či projekt spĺňa všetky podmienky stanovené výzvou. Po prvý raz v histórii ŽSK budú o podpore projektov rozhodovať obyvatelia Žilinského kraja prostredníctvom verejného hlasovania na webovej stránke Žilinskej župy. Hlasovanie verejnosti bude trvať 30 dní. „Participatívny rozpočet dáva možnosť obyvateľom Žilinského kraja podieľať sa na rozhodovaní o župných peniazoch. Verím, že takto spoločne podporíme kvalitné projekty, ktoré pomôžu zlepšovať a rozvíjať náš kraj,“ dodala Jurinová.

Zoznam víťazných projektov bude uverejnený najneskôr do 5 pracovných dní od ukončenia hlasovania na webovom sídle župy. S nápadmi na zlepšenie života a životného prostredia v kraji sa môžu záujemcovia o granty prihlasovať do pondelka 13. mája 2019. Viac informácií na www.zilinskazupa.sk.

 

Autor: (ts-zsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2017
Január v znamení kultúry
Žilinská župa naplnila aj prvý mesiac roku 2017 jedinečnými podujatiami regionálnych galérií, knižníc, múzeí, divadiel či kultúrnych stredísk. Kysuce, Orava, Turiec, Horné Považie i Liptov ponúknu zážitky pre každého.
viac
04.07.2019
Žilinská župa hľadá osobnosti kraja
Žilinská župa opäť ocení osobnosti kraja. Nominovať ľudí na najvyššie župné ocenenie môže verejnosť, poslanci ŽSK, občianske združenia, umelecké i vedecké inštitúcie. Uzávierka nominácii je 31. augusta 2019.
viac
27.11.2019
Viac ako milión na podporu a rozvoj regiónov
Žilinská župa predstavila nový dotačný systém. Na rozvoj regiónov a podporu významných aktivít pôjde na nasledujúci rok 1,3 milióna eur. To je o 530-tisíc eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V praxi to bude znamenať podporu väčšieho okruh tém a oblastí.
viac
01.02.2020
Župa ocení podnikateľské nápady stredoškolákov
Už o pár dní končí prihlasovanie na okrúhly desiaty ročník Stredoškolského podnikateľského zámeru. Nápadití stredoškoláci môžu svoje projekty prihlasovať do 7. februára 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.89 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %