Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
08.11.2022 07:45

Do zberu elektrodpadu od domu sa vlani zapojilo 81 trnavských domácností


Ilustračná snímka: (tasr).


V Trnave vlani odovzdali obyvatelia 4,5 tony elektroodpadu. Do zberu prostredníctvom odvozu priamo od domu sa zapojilo 81 trnavských domácností, ktoré sa takto zbavili 99 starých chladničiek a mrazničiek, 156 veľkých spotrebičov, ako sú práčky či sporáky, a 131 rôznych menších spotrebičov.


Informovala o tom Jana Nahálková zo združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu Envidom.

Štatistika za prvé tri kvartály roka 2022 za Trnavu hovorí zatiaľ o 75 domácnostiach, ktoré odovzdali tri tony elektroodpadu, tvorilo ho 28 chladničiek a mrazničiek, 49 iných veľkých a dva malé spotrebiče. Každá domácnosť odovzdala priemerne 39,2 kilogramu nepotrebných spotrebičov.

Envidom v meste zaviedol celoročný bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov, najmä zo skupiny bielej techniky, na jeseň 2020. "Túto službu poskytujeme bezplatne obyvateľom všetkých krajských miest a troch okresných miest. Vlani sme tak spolu zo 4036 adries vyzbierali vyše 170 ton," uviedla Nahálková. Zber funguje na báze nahlásenia adresy a druhu spotrebiča na www.zberelektroodpadu.sk pre stanovený termín. Je to podľa nej unikátna forma zberu v celej Európskej únii. V Trnave sa koná raz za mesiac. Najbližší termín je 12. november a potom 10. december.

"Rozhodli sme sa pomáhať obyvateľom, ktorí si nekupujú nové spotrebiče a nemôžu tak využiť spätný zber cez predajne a zároveň odvoz na zberný dvor je pre nich príliš komplikovaný. Našou snahou je, aby elektroodpad nekončil na čiernych skládkach a neznečisťoval životné prostredie. Spotrebiče odovzdané do zberu zároveň môžeme odviezť na recykláciu. "Napríklad z jednej starej menšej 50-kilogramovej chladničky sa dá získať až 17 až 26 kilogramov železa, využiteľných napríklad na výrobu nosných trámov pre stavebné konštrukcie, šesť kilogramov plastov, z ktorých sú rôzne výrobky, napríklad pre stavebníctvo, ďalej päť kilogramov polyuretánového prachu pridávaného do materiálov používaných pri zatepľovaní budov, 1,7 kilogramu hliníka, z ktorého možno vyrobiť napríklad záhradný nábytok, a 0,7 kilogramu medi, získavanie ktorej v prírode je veľmi drahé," informovala Nahálková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.09.2016
Za 11 rokov vyše 930 tisíc zrecyklovaných chladničiek a mrazničiek!
Elektrospotrebiče sú našimi každodennými pomocníkmi. Pri kúpe nových venujeme pozornosť ich kvalite  a výhodnej cene. Mali by sme však automaticky myslieť aj na to, ako správne naložiť s tými, čo nám už doslúžili.
viac
26.01.2017
Vďaka recyklačným poplatkom sa môžeme elektroodpadu zbaviť ekologicky
Mnohí z nás využívame novoročné výpredaje na nákup nových spotrebičov a potrebujeme sa zbaviť tých starých. Z dôvodu ochrany životného prostredia sa elektroodpad nesmie vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu, ale je potrebné odovzdať ho do zberu.
viac
04.12.2019
Obyvatelia sa môžu zbaviť starého domáceho elektroodpadu
Obyvatelia Košíc sa môžu zbaviť starých a nepotrebných domácich elektrospotrebičov, s výnimkou televízorov a monitorov. Pre ich bezplatný zber je potrebné prihlásiť sa dva dni vopred. Za Envidom o tom TASR informovala Jana Nahálková s tým, že službu plánujú poskytovať raz za mesiac.
viac
10.05.2023
Vlani odviezli z domácností 4,5 tony elektroodpadu
Trnavčania vlani odovzdali v rámci mobilného zberu elektroodpadu 4,5 tony nepotrebných spotrebičov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %