Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
03.11.2023 03:50

Dobrá Niva potrebuje čo najskôr novú ČOV, Envirofond požiadali o 950-tis. eur


Dobrá Niva - letecký pohľad


Dobudovanie kanalizácie a stavba novej čistiarne odpadových vôd (ČOV) a následné prepojenie starej ČOV s novou je najväčšou výzvou pre nadchádzajúce obdobie pre vedenie obce Dobrá Niva v okrese Zvolen.


"Tento rok sme na tento účel opätovne podali žiadosť o nenávratný príspevok z Envirofondu vo výške 950.000 eur," povedal TASR starosta Milan Jakubík. Dôležitá je predovšetkým stavba novej ČOV, pretože existujúca má kapacitu len pre 600 obyvateľov, no obec má dnes potrebu čistenia odpadových vôd už pre približne 1800 obyvateľov.

"Ak sa nám podarí postaviť novú ČOV, budeme ešte potrebovať ďalších približne sedem miliónov eur na dobudovanie chýbajúcej časti kanalizačnej siete," pripomenul. Kanalizácia je podľa starostu veľmi potrebná aj preto, že región Pliešovskej kotliny, kde sa nachádza aj obec Dobrá Niva, je veľkou zásobárňou pitnej vody pre mesto Zvolen, časť mesta Krupina, ako aj pre viacero okolitých obcí.         

Aktuálne v Dobrej Nive budujú nových chodník v dĺžke asi 130 metrov smerom od námestia k železničnej trati. Získali na to dotáciu od Miestnej akčnej skupiny (MAS) Hontiansko-dobronivské partnerstvo vo výške asi 46.450 eur.         

K dlhšie plánovaným investíciám obce patrí ešte budovanie novej oddychovej zóny či obnova kultúrnej pamiatky, ľudového domu na Mlynskej ulici a tiež príprava tejto Dediny roka 2009 na budúcoročné oslavy 770. výročia prvej písomnej zmienky o Dobrej Nive.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2021
Dobrá Niva podala žiadosť o úver na ŠFRB, dom služieb chce prestavať na byty
Obec Dobrá Niva v okrese Zvolen podala v uplynulých dňoch žiadosť o úver na Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) a o dotáciu z Ministerstva dopravy a výstavby SR na rekonštrukciu dvoch podlaží tamojšieho domu služieb.
viac
05.01.2023
Dobrá Niva chce tento rok budovať novú ČOV, zaviedla tiež poplatok za rozvoj
Vybudovanie novej čistiarne odpadových vôd (ČOV) a následné prepojenie starej ČOV s novou a tiež spustenie procesu jednoduchých pozemkových úprav v lokalite IBV Nad Višničkami, to sú hlavné priority vedenia obce Dobrá Niva v okrese Zvolen na tento rok.
viac
01.06.2023
Obec chce z envirofondu financovať kompostéry a traktor na odvoz odpadu
Do dvoch výziev vyhlásených Enviromentálnym fondom sa nedávno zapojila obec Dobrá Niva v okrese Zvolen.
viac
26.07.2023
Obec sa opäť pokúsi získať peniaze na potrebnú ČOV
Obec Látky v okrese Detva sa chce opäť uchádzať o finančné prostriedky na stavbu potrebnej čistiarne odpadových vôd (ČOV).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %