Streda 27.05.2020
Dnes má meniny 
Iveta
°C
07.05.2020 12:40

Dobrovoľníci vyzbierali na turistických chodníkoch 14 vriec odpadu


Ilustračná snímka: (tasr).


Na turistických chodníkoch v Terchovej vyzbierali dobrovoľníci uplynulý víkend 14 vriec odpadu. Iniciátor brigády a dobrovoľný horský záchranár Jozef Mičo v tejto súvislosti apeluje na ľudí, aby za sebou nezanechávali odpad. Len z Veľkého Rozsutca podľa neho zniesli tri plné vrecia.


„Očakával by som, že pri turistických chodníkoch nájdeme iba drobnosti. Ale čudovali sme sa, čo všetko sme na rôznych miestach našli,” zdôraznil Mičo.

Ľudia si podľa neho neuvedomujú, čo všetko im hory dávajú. „Dýchajú za nás, sú naše pľúca, pre mnohých sú zdrojom energie a sú nabití, keď prídu z hôr. Starší ľudia mnohokrát so slzami v očiach zdolajú nejaký vrch a je to úžasné. Takže neničme si to nejakými malichernosťami, že hore vynesieme minerálku, napijeme sa a fľaša zostane tam,” doplnil dobrovoľný horský záchranár.

„Do obmedzení sme si ani neuvedomovali, že zdravie a voľný pohyb nie sú samozrejmosťou. Od uvoľnenia obmedzení je počet návštevníkov hôr značne zvýšený, ale stále to nie sú masové počty. A 98 percent z nich je veľmi disciplinovaných. Nosia rúška, keď idú oproti sebe, vyhýbajú sa na opačnej strane chodníka,” uviedol Mičo.

Podotkol, že väčšie obavy ako z nového koronavírusu má z extrémneho sucha, ktoré neobišlo ani terchovské hory. „Teraz sme mali mať plné potoky, pretože ešte stále sa na hrebeňoch topí sneh. Veď na Veľkom Kriváni máme sneh a mali sme mať plné korytá potokov. Ale, obrazne povedané, ich prejdem v poltopánkach na druhú stranu bez toho, aby som sa namočil. A to je ešte len začiatok mája,” dodal dobrovoľný horský záchranár.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2016
Dobrovoľníci vyzbierali v Tatrách a Pieninách 850 kg odpadu
Dobrovoľníci v Tatrách sa počas víkendu pustili do čistenia turistických chodníkov, aby ich zbavili odpadkov. Podujatie Čisté hory má už 38-ročnú históriu.
viac
06.11.2018
Turisti sa možno v chránených územiach budú môcť pohybovať aj mimo značiek
Turisti sa možno na vyhradených miestach v chránených územiach budú môcť pohybovať aj mimo vyznačeného chodníka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložil envirorezort.
viac
05.05.2020
Prešovské dobrovoľnícke centrum spustilo ekologickú kampaň
Prešovské dobrovoľnícke centrum (PDC) spustilo v uplynulých dňoch kampaň s názvom Nadýchni sa, ktorej cieľom je pomôcť prírode a životnému prostrediu. Jej partnerom je Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove.
viac
14.05.2020
Dobrovoľníci čistili rieku Ondava aj tento rok
Splav úseku rieky Ondava medzi obcami Slovenská Kajňa a Hencovce v okrese Vranov nad Topľou bude aj tento rok nielen športovým, ale i estetickým zážitkom. Počas ôsmeho ročníka pravidelnej májovej akcie tam dobrovoľníci vyzbierali 900 kilogramov odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %