Pondelok 02.10.2023
Dnes má meniny 
Levoslav
°C
24.08.2023 03:20

Dobrovoľníci zachraňujú unikátny vodohospodársky systém tajchov


Ilustračná snímka.


Takmer 80 dobrovoľníkov sa v týchto dňoch zapojilo do obnovy unikátneho historického vodohospodárskeho systému banskoštiavnických tajchov. Systém bol vybudovaný pred niekoľkými storočiami, no dodnes hrá významnú úlohu v adaptácii na zmenu klímy Banskej Štiavnice a jej okolia.


Ako vo štvrtok pri tajchu Počúvadlo uviedol minister životného prostredia Milan Chrenko, naši predkovia bez toho, aby rozprávali o zmene klímy, vybudovali jedinečný vodohospodársky systém navzájom prepojených vodných nádrží, ktorý pomáhal v minulosti a slúži aj dnes.

Dobrovoľnícku záchranu historického diela zorganizovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s rezortnými podnikmi - Vodohospodárskou výstavbou (VV), Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP), ako aj s podporou občianskeho združenia Štiavnický tajch, Ministerstva kultúry SR a Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Ako MŽP SR ďalej informuje, zadržanie vody v krajine a protipovodňové opatrenia považuje envirorezort za svoje priority, ktoré sú zahrnuté v Stratégii adaptácie SR na zmenu klímy a tiež v Koncepcii vodnej politiky do roku 2030. "Vodozádržné a prírode blízke protipovodňové opatrenia v podobe výstavby, rekonštrukcie, údržby a opravy vodných stavieb sú kľúčovou súčasťou adaptačného procesu. Pozornosť však treba venovať aj stavbám a zariadeniam, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú prechod veľkých vôd a chránia územie pred nekontrolovanými záplavami, obzvlášť, ak sa tieto objekty blížia ku koncu životnosti," uvádza.

Postupnú opravu jednotlivých historických vodných stavieb banskoštiavnickej vodohospodárskej sústavy, ako aj správu najvýznamnejších historických vodných nádrží zabezpečuje SVP v zmysle Čiastkového projektu obnovy historických vodných nádrží v okolí Banskej Štiavnice.

"K doteraz zrekonštruovaným či revitalizovaným tajchom sú v poslednej etape projektu obnovy zaradené aj tajchy Klinger, Ottergrund a na záver technicky náročná rekonštrukcia Počúvadla. Tým by bol čiastkový projekt obnovy ukončený a tajchom navrátená ich pôvodná podoba a predovšetkým bezpečná prevádzka," doplnil generálny riaditeľ SVP Ladislav Glinda.

Podľa dočasne povereného generálneho riaditeľa VV Andreja Kasanu banskoštiavnický vodohospodársky systém už v súčasnosti neplní pôvodnú funkciu, neexistujú niektoré tajchy a každým rokom ubúda aj z jarkov. "Preto považujem za povinnosť vodohospodárov zachrániť aspoň fragmenty pôvodného systému tak, aby tento systém spĺňajúci aj najnáročnejšie environmentálne kritériá mohol inšpirovať aj našich nasledovníkov," uzavrel.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Centrum Banskej Štiavnice rozžiari festival Illumination
Historické centrum mesta sa v sobotu (18. 6.) v noci celé rozžiari vďaka multimediálnemu festivalu svetla Illumination - Banská Štiavnica.
viac
09.06.2018
Jazzový festival prinesie hudbu aj na netradičné miesta
Banskú Štiavnicu rozozvučia od 21. do 24. júna tóny jazzu. Festival Zvuk for Štiavnica 2018 prinesie hudbu do kaviarní, barov ale aj na Námestie sv. Trojice, Kostola sv. Kataríny či lapidária Starého zámku.
viac
21.07.2022
Pohyb a kúpanie sa psov v tajchoch vymedzili upravené pravidlá
Na banskoštiavnických tajchoch platí zákaz voľného pohybu psov. Tieto domáce zvieratá by nemali v čase od 1. mája do 31. októbra vstupovať do vody vo vymedzených zónach.
viac
20.04.2023
Ľudskou činnosťou miznú kanály, ktoré sú súčasťou tajchov
Na neustály úbytok vodných kanálov, ktoré sú súčasťou známych banskoštiavnických tajchov, upozorňuje tamojšie združenie Štiavnický tajch. Každý rok podľa neho dochádza k likvidácii týchto kanálov najmä ťažbou v lesoch alebo súkromnými osobami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %