Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
08.12.2023 09:55

Dohra pre páchateľa môže byť až doživotie


Ilustračná snímka, zdroj: omediach.com


Ministerstvo vnútra v spolupráci s Policajným zborom SR sa aktívne zaoberá zisťovaním totožnosti páchateľa, ktorý prostredníctvom e-mailov niektorým školám na Slovensku, doručil hrozbu o možnom bombovom útoku dňa 6. decembra 2023.


Ministerstvo vnútra varuje a upozorňuje, že takýto skutok je trestným činom a páchateľom hrozia vysoké tresty odňatia slobody.

Policajný zbor  v uplynulých desiatich mesiacoch, od januára do októbra 2023 trestne stíha za šírenie poplašnej správy 2 maloletých a 1 mladistvého. Za  trestný čin násilia proti skupine obyvateľov sú trestne stíhaní 4 mladiství.  V porovnaní s rokom 2022 kriminalita za vybrané trestné činy vzrástla. Trestne stíhaní za šírenie poplašnej správy bol 1 maloletý a 1 mladistvý, za trestný čin násilia proti skupine obyvateľov boli  v minulom roku trestne stíhaní 2 mladiství.

Ministerstvo vnútra SR apeluje smerom k verejnosti, že v záujme eliminovania takýchto prípadov bude potrebné venovať zvýšenú pozornosť tejto téme na celospoločenskej úrovni. Je žiadúce zvyšovať vnímavosť verejnosti a okolia voči tomuto fenoménu ako ďalšieho negatívneho spoločenského javu a podporiť ochotu spoločnosti pomôcť polícii pri odhaľovaní takýchto prípadov.

„Pyrotechnické prehliadky pravdivosť oznámenia neznámeho útočníka, ktorý sa vyhrážal útokom a smrťou, podľa znenia  listu mali byť výbušniny umiestnené na bližšie neurčené školy na území Slovenska, sa včerajším dňom nepotvrdili. V bezpečnostných opatreniach pokračujeme a nepoľavujeme. Spoločne s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ako aj ďalších relevantných inštitúcií, by sme mali participovať na zintenzívnení osvety vo vzťahu k verejnosti, že každé takého konanie je nežiaduce, respektíve ako môže spoločnosť prispieť k zamedzeniu takéhoto konania. Je potrebné byť vnímavejší už voči náznakom takéhoto konania. Bezpečnostné zložky pracujú v plnom nasadení, aby bola čo najskôr odhalená totožnosť autora výhražných správ,“ povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

Aktuálne prípady vedené Národnou kriminálnou agentúrou Prezídia PZ:

1.Prípad obzvlášť závažného zločinu teroristického útoku podľa § 419 ods. 1 písm. a) Trestného zákona

Doposiaľ nezistený páchateľ na doposiaľ nezistenom mieste v presne nezistenom čase, pravdepodobne v skorých ranných hodinách 5. 12. 2023 zverejnil na sociálnych sieťach online hrozby, ktorými hrozí útokom, smrťou a zničením, a to tým spôsobom, že  6. 12. 2023 má v úmysle odpáliť výbušniny, ktoré by už mali byť umiestnené do bližšie nešpecifikovaných škôl na území Slovenskej republiky, začaté trestné stíhanie, v súčinnosti s protiteroristickou centrálou národnej kriminálnej agentúry, národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru, Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave a Žiline a iných bezpečnostných zložiek, boli vykonané bezpečnostné opatrenia za účelom ochrany života a zdravia detí, personálu školy a obyvateľstva. V prípade dokázania viny v danej veci pri aktuálnej kvalifikácii vyšetrovaného skutku hrozí páchateľovi uloženie trestu odňatia slobody vo výške dvadsať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie. 

2. Prípad obzvlášť závažného zločinu teroristického útoku podľa § 419 ods. 1 písm. a), písm. e) Trestného zákona  a iné

Páchateľ sa mal v apríli a máji 2023 na sociálnej sieti FACEBOOK vyhrážať  verejnosti citujem: „Teraz si znova predstavujem ako vybuchnem s batohom naplneným výbušninou. Stvorím tak nový vesmír okolo seba, keďže tých ktorých to uvidia, zasiahne, to ovplyvní...“ Prípad je v štádiu vyšetrovania, v prípade dokázania viny v danej veci pri aktuálnej kvalifikácii vyšetrovaného skutku hrozí páchateľovi uloženie trestu odňatia slobody vo výške dvadsať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie.  

Z uvedeného vyplýva, že pri kvalifikovaných skutkových podstatách označených trestných činov sa trestná sadzba za spáchanie trestného činu podstatne zvyšuje. Podľa Trestného zákona za tento trestný čin možno uložiť trest odňatia slobody v zásade od dvadsať rokov do dvadsaťpäť rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie.

V prípade vyhrážok bombovými útokmi a strieľaním adresovaných stredným školám na Slovensku bol skutok právne kvalifikovaný ako trestný čin teroristického útoku podľa § 419 ods. 1 písm. a) Trestného zákona.

Napriek tomu, že počet takýchto trestných činov za uplynulé obdobie stúpol, polícia žiadny oznam nepodceňuje a venuje mu dostatočnú pozornosť, čo ukázal aj posledný medializovaný prípad výhražných e-mailov. „Ubezpečujem občanov, že polícia sa ku každej hrozbe stavia s patričnou vážnosťou. Svoje úlohy si plníme v prípade všetkých trestných činov, zvlášť nekompromisne budeme postupovať v prípadoch terorizmu, či násilia voči obyvateľstvu. Nepodceňujeme ani trestné činy šírenia poplašných správ a aj týmto prípadom venujeme maximálnu pozornosť na vypátranie autorov, aby mohli byť postavený pred súd,“ ubezpečil prezident Policajného zboru plk. Ľubomír Solák.

Autor: (ts-MV SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.06.2020
Na zisťovanie pôvodcov nelegálnych skládok nasadila dubnická polícia fotopasce
Identifikovať pôvodcov nelegálnych skládok v Dubnici nad Váhom majú nové fotopasce. Tamojšia mestská polícia ich začala inštalovať najmä v extraviláne mesta. Informoval o tom náčelník mestskej polície v Dubnici nad Váhom Tibor Rehák.
viac
03.11.2020
SR prijala po útoku vo Viedni bezpečnostné opatrenia
Už hodinu po útoku boli prijaté opatrenia na Slovensku. Vykonávané sú kontroly na hraniciach a na strategických miestach.
viac
02.02.2021
ZMOS znepokojuje situácia v Marianke
Združenie miest a obcí Slovenska je znepokojené dlhodobou situáciu v obci Marianka, ktorá vyvrcholila ďalším útokom na majetok starostu.
viac
04.06.2021
Mestskí policajti pripravili pre žiakov praktickú dopravnú školu
Mestskí policajti z Vysokých Tatier pripravili pre žiakov tatranských škôl praktickú dopravnú školu. Jej cieľom je preveriť správanie sa a reakčnosť detí na cestách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %