Utorok 24.11.2020
Dnes má meniny 
Emília
°C
24.10.2020 12:23

Dôležité usmernenie k dobrovoľníkom počas testovania


Plagát - výzva


Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií informovala ZMOS, že pri plošnom testovaní sa stretávajú s nesprávnym označením osôb, ktoré pomáhajú pri zabezpečení jeho úspešného a hladkého priebehu, na čo je potrebné dbať pri rozlišovaní medzi dobrovoníckou zmluvou a dohodou o vykonaní práce.


Preto ponúkajú stručné vysvetlenie rozdielov:

Dobrovoľník = osoba, ktorá na na základe svojho slobodného rozhodnutia, bez nároku na odmenu vykonáva pre inú osobu s jej súhlasom v jej prospech alebo vo verejný prospech dobrovoľnícku činnosť. Túto činnosť nevykonáva ako súčasť svojich pracových alebo služobných povinností vyplývajúcich zo zákona, pracovnej zmluvy  alebo v rámci svojej živnosti. Na túto osobu sa vzťahu Zákon o dobrovoľníckej činnosti 406/2011. Môžete s ňou uzatvoriť zmluvu o dobrovoľníckej činnosti, ale nemôžete jej za činnosť zaplatiť odmenu. Dobrovoľníkovi by ste ale mali poskytnúť zaškolenie a nevyhnuté pracovné pomôcky.

Osoba pracujúca dobrovoľne za finančnú odmenu = nie je to dobrovoľník, aj keď sa zúčastňuje aktivít dobrovoľne, t. j. nikto jej to nenariadil. Osobe platíme za jej činnosť a musí mať s nami uzatvorenú zmluvu, na základe ktorej jej túto odmenu vyplatíme. Najjednoduchšie je uzatvoriť s touto osobou dohodu o vykonaní práce alebo obodbnú zmluvu, ktorou vytvárame s osobou pracovnoprávny vzťah alebo zmluvu o dielo, prípadne mandátnu zmluvu. A tieto sa riadia Zákonníkom práce, Občianskym zákonníkom alebo Obchodným zákonníkom.

Autor: Zdroj: ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.05.2016
Všeobecná úverová banka sa stala partnerom Združenia miest a obcí Slovenska
Bratislava, 3. mája 2016 – VÚB a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) podpísali Zmluvu o spolupráci a partnerstve. Doterajšia úspešná kooperácia banky a samospráv tak dostáva nový priestor na jej ďalšie zintenzívnenie.
viac
12.10.2016
Rakúske prihraničné obce nahradia BVS inou čistiarňou odpadových vôd
Rakúske prihraničné obce už od budúceho roka nebudú využívať služby Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) pri odvádzaní odpadových vôd do čističky v Bratislave - Petržalke.
viac
05.01.2017
Primátor I. Nesrovnal: V prípade Hlavnej stanice je čas konať
Posledný deň minulého roku vypršala Zmluva o budúcej kúpnej zmluve medzi Hlavným mestom SR Bratislavou a spoločnosťou Transprojekt s.r.o. (investorom projektu výstavby Hlavnej stanice), ktorá poškodila všetkých Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta.
viac
26.07.2017
Investor heliportu si nárokuje od mesta 2,7 milióna eur
Investor súkromného heliportu pri Liptovskej Ondrašovej Cyril Fogaš zažaloval mesto Liptovský Mikuláš a žiada 2,7 milióna eur za to, že ho do dnešného dňa nemohol postaviť. Šesťročný spor tak aj naďalej pokračuje.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.14 %