Nedeľa 23.02.2020
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
02.10.2019 09:05

Domácnosti budú môcť vďaka dotácií vymeniť kotly na tuhé palivo


Ilustračná snímka, zdroj: kureniepresov.sk


Domácností budú môcť vymeniť staré kotly na tuhé palivo za ekologickejšie na zemný plyn. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustilo prvú etapu takzvanej kotlíkovej dotácie, vyhlásilo výzvu na 35 miliónov eur.


Na tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos).       

V prvej etape môžu požiadať o dotáciu vyššie územné celky (VÚC) alebo štátne rozpočtové organizácie z oblasti tvorby a ochrany životného prostredia. "Tie musia v tejto fáze predložiť projekty o tom, ako zaistia výmenu starých kotlov. Predpokladáme, že prvé výmeny prebehnú na budúci rok v lete, aby sme stihli novú vykurovaciu sezónu," povedal Sólymos.       

Občan sa bude musieť preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a v najlepšom prípade ho zlikvidoval. Na jednu domácnosť bude poskytnutý príspevok 3000 eur. "Za túto sumu možno obstarať nový, ekologický kotol na plyn a pokryť aj náklady spojené s inštaláciou," poznamenal riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov MŽP Matej Ovčiarka.       

Rezort odhaduje, že na Slovensku je okolo 350.000 domácností, ktoré využívajú tuhé palivo a 36 percent má kotol starší ako 30 rokov. "Predpokladáme, že teraz by sme vedeli vymeniť 10.000 kotlov. Tým ale problematiku lokálneho vykurovania netreba považovať za vyriešenú. Bude nevyhnutné v kotlíkovej dotácií pokračovať," uviedol minister.

Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž. "Na Slovensku sa tradične kúri drevom a nie sú tu dobre nastavené kotly ani praktiky kúrenia. Potom spôsobujú, že ovzdušie je hlavne v zime znečistené. Najväčším problémom sú tuhé znečisťujúce látky, ktoré sa dostávajú do pľúc a majú vážne dôsledky na zdravie," tvrdí generálna riaditeľka sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia MŽP Gabriela Fischerová.       

Žiadatelia musia svoje žiadosti poslať do 30. novembra.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.09.2017
MŽP prispeje obciam na kompostéry 20 miliónmi eur z eurofondov
Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo koncom augusta, že zvýši dotácie na kompostové nádoby pre samosprávy z 5 na 20 miliónov eur.
viac
15.12.2017
Pri projekte separovaného zberu obvinili niekoľko osôb
Policajný vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči vranovskému primátorovi Jánovi R. a ďalším trom osobám za zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v súbehu s obzvlášť závažným zločinom subvenčného podvodu. Ďalšie dve osoby obvinil za účastníctvo vo forme pomoci.
viac
16.01.2018
MŽP prostredníctvom európskych peňazí podporuje triedenie komunálnych odpadov
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhlásilo výzvu s celkovou alokáciou 10 mil. eur na podporu dotrieďovania vytriedených zložiek komunálnych odpadov, predovšetkým tých, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov.
viac
01.02.2019
Obec Orechová Potôň nakúpila z dotácií kompostéry na biologický odpad
Obec nachádzajúca sa v Dunajskostredskom okrese získala dotáciu vo výške 90.915 eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) na projekt s názvom Kompostéry pre domácnosti v obci Orechová Potôň, ktoré už zakúpila.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %