Piatok 25.09.2020
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
23.01.2020 02:55

Dotácia od vlády by mala zlepšiť životné podmienky v okrese


Snímka zdroj: vicepremier.gov.sk


Vláda SR uvoľní v najbližších týždňoch na projekty v okrese Stará Ľubovňa 2,15 milióna eur.


 „Tento okres má jedno špecifikum, aké inde na Slovensku nie je. Stará Ľubovňa leží medzi troma okresmi, ktoré boli zaradené medzi najmenej rozvinuté. Stará Ľubovňa kritérium nezamestnanosti nespĺňala, aj keď problémy, ako majú nerozvinuté okresy, má presne také isté,“ zdôvodnil vyčlenenie prostriedkov podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).       

Nezamestnanosť v okrese na severnom Spiši sa pohybuje na úrovni 6,6%. Raši pripomenul, že najmenej rozvinuté okresy získavajú prostriedky aj z regionálnych príspevkov a aj o tieto zdroje je okres Stará Ľubovňa ukrátený. „Tento región sme skutočne doteraz obchádzali a hoci nezamestnanosť tu nie je príliš vysoká, je tu najvyšší počet živnostníkov, ktorí sa do nezamestnanosti nezarátavajú. Mnohí ľudia okrem toho pracujú v zahraničí. Nemôžeme sa venovať len menej rozvinutým okresom, iné regióny potom zaostávajú, pretože nemajú dostatok financií na rôzne projekty. Takto sme v Starej Ľubovni vyčlenili prostriedky na riešenie problémov, ktoré ich najviac trápia,“ skonštatoval minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).       

Najviac finančných prostriedkov pôjde na rekonštrukciu mestskej plavárne a výstavbu prístupovej komunikácie k najväčšiemu sídlisku v meste Stará Ľubovňa. Na zlepšenie dopravnej situácie v neďalekom Podolínci pôjde ďalších 150.000 eur a vláda tiež podporí sumou 600.000 eur menšie projekty okolitých obcí. Raši verí, že aj tieto projekty podporia miestny rozvoj a budú motivovať najmä mladých ľudí, aby ostali žiť a pracovať v regióne.       

Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko avizovanú investíciu víta. „Dotácia, ktorú dostaneme, predstavuje výrazný investičný stimul a projekty, ktoré budú podporené, majú nielen mestský, ale celoregionálny charakter a nemali by sme na ne dostatok finančných zdrojov. Našu plaváreň vlani navštívilo 31.000 ľudí, chceme, aby sa tento počet zvýšil a na to potrebujeme jej kompletnú rekonštrukciu,“ ozrejmil Tomko s tým, že ďalšie zdroje na obnovu športoviska sa budú snažiť nájsť z vlastných aj z úverových zdrojov. Za veľmi významnú považuje aj investíciu do prepojenia najväčšieho sídliska Západ s cestou III. triedy na Levočskej ulici prostredníctvom vybudovania odľahčovacej miestnej komunikácie na ulici Vansovej. Tým sa zároveň zabezpečí priamy prístup na novovybudovaný juhovýchodný obchvat mesta Stará Ľubovňa.       

Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň, ktorý je zo Starej Ľubovne, pripomenul, že tento región je ťažko skúšaný z viacerých dôvodov. „Zo Starej Ľubovne na diaľnicu do Popradu je 50 kilometrov, do Prešova je to 63 kilometrov a aj na najbližšiu diaľnicu v Poľsku je to tiež 50 kilometrov, už sa nám začínajú tvoriť zápchy v popoludňajších hodinách. V minulosti potrápili miestnych povodne aj kalamity v zime. Ľudia často chodia za prácou do zahraničia, pred 30 rokmi chodili do Ameriky. Teraz cestujú do Holandska, Nemecka, ženy chodia opatrovať do Rakúska, a aj preto je hranica nezamestnanosti taká nízka. Verím, že táto dotácia skvalitní život v meste a tak tu mladí ľudia ostanú,“ dodal s tým, že Stará Ľubovňa bola už pred časom úspešná vo výzve Ministerstva hospodárstva SR a získala príspevok vo výške milión eur na prepojenie hlavnej cesty pred vstupom do mesta s priemyselnou zónou. To by malo taktiež uľahčiť dopravu v meste a jeho okolí.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.07.2018
Mesto získalo financie na nové technické vybavenie základných škôl
Mestu Stará Ľubovňa boli schválené ďalšie projekty, na realizáciu ktorých získa prostriedky z európskych štrukturálnych a investičných fondov.
viac
18.01.2019
Pre okres Levoča rozdelila viac ako 1,2 milióna eur
Vláda Petra Pellegriniho počas svojho štvrtkového rokovania v Levoči rozdelila pre mestá a obce okresu 1.215.000 eur.
viac
20.03.2019
Vláda: Pre okres Sabinov rozdelila 1,1 milióna eur
Vláda počas svojho stredajšieho výjazdového rokovania v Lipanoch rozdelila medzi obce sabinovského okresu a mestá Lipany a Sabinov sumu 1,1 milióna eur, ktorá má byť uvoľnená do 30. apríla. Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Sabinov, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy.
viac
25.06.2019
Mesto od vlády očakáva investície do priemyslu i cestovného ruchu
Prvý raz v histórii zasadne v utorok v Stropkove vláda Slovenskej republiky. Do zoznamu najmenej rozvinutých okresov bol okres Stropkov zaradený 19. októbra minulého roka z dôvodu dlhodobo evidovanej vysokej miery nezamestnanosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %