Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
02.12.2023 04:10

Drevené betlehemy prinášajú Prešovčanom radostnú vianočnú zvesť


Z dielne Juraja Antoňáka vyšlo už viac ako 600 sôch rôznej veľkosti, vrátane nadrozmerných.


Pred Konkatedrálou sv. Mikuláša už môžu Prešovčania i návštevníci nášho mesta obdivovať krásny drevený Betlehem. Jeho autorom je Juraj Antoňák z Ličartoviec.


Drevený Betlehem tvoria postavy v životnej veľkosti. Okrem Svätej Rodiny s Ježiškom v jasličkách v ňom nájdeme aj pastierov, anjelov, Troch kráľov s darmi, zvieratká a ďalšie. Spolu ide o 30 kusov drevených vyrezávaných sôch, ktoré zhmotňujú radostnú zvesť o Narodení Ježiša Krista priamo v centre mesta.

Autor Betlehemu Juraj Antoňák žije v Ličartovciach a vo svojej rezbárskej dielni má už niekoľko stoviek plastík a reliéfov z dreva. Venuje sa najmä sakrálnej tvorbe, preto sú betlehemy, krížové cesty či podobizne Cyrila a Metoda v centre jeho pozornosti. Juraj Antoňák bol pôvodne stavbárom, vyrezávať začal až v dôchodkovom veku. Časť svojho profesionálneho života strávil pri údržbe a reštaurovaní pamiatkových objektov v Banskej Štiavnici, na Spiši, v Levoči aj v Prešove a popri tom sa čosi priučil aj od akademických maliarov, ako boli Mikuláš Jordán či Jozef Bendík, od ktorých získal veľa skúseností aj inšpirácie.

Z dielne Juraja Antoňáka vyšlo už viac ako 600 sôch rôznej veľkosti, vrátane nadrozmerných. Niektoré venoval a v súčasnosti zdobia kostoly, rôzne turistické lokality, vinice aj obce na východe Slovenska. Diela Juraja Antoňáka však môžete nájsť po celom svete, napr. v Kanade, Amerike, Austrálii aj v štátoch Európy.

V Prešove môžeme jeho unikátne dielo obdivovať po šiestykrát. K vytvoreniu dreveného Betlehemu ho inšpirovala návšteva Vatikánu v roku 2005. Odvtedy začal snívať o tom, že vystrúha vlastný. Drevený Betlehem Juraja Antoňáka zdobil centrum Prešova už v roku 2007, potom v roku 2008, 2009, 2012 a naposledy v roku 2020. Pri práci používa rôzne drevo – od lipy, cez buk, dub, javor aj čerešňu. Drevený Betlehem Juraja Antoňáka môžu Prešovčania obdivovať pri Konkatedrále sv. Mikuláša až do 8. januára 2022.

Priestor pred Kostolom sv. Jozefa (františkánskym kostolom) zdobí ďalší unikátny betlehem. Jeho majiteľom je Imrich Girašek a zhotovil ho rezbár Milan Krajňák so svojím tímom. Betlehem je vyrezávaný z duba, kolíska v jasličkách je originálom zo samorastu duba.

Betlehem, ktorý vznikol v roku 2014, je zložený z dvanástich dubových sôch v životnej a nadživotnej veľkosti. Tradíciou a zároveň zaujímavosťou je, že postava malého Jezuliatka je do jasličiek vkladaná až pred polnočnou omšou, takže v týchto dňoch je toto miesto prázdne.

V Prešove sa uchováva tradícia vystavovania drevených Betlehemov už 17 rokov. Prvý bol vystavený v roku 2004.

Autor: (ts-mesto Prešov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.01.2019
Predškoláci sa môžu zapojiť do Malej logickej olympiády
Celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným odštartuje v týchto dňoch štvrtý ročník súťaže Malá logická olympiáda. Opäť je určený predškolákom. Súťaž preverí ich jednoduché logické myslenie, pamäť, tvorenie pojmov i precvičovanie jemnej motoriky.
viac
11.02.2019
Predseda PSK zavádza výjazdové rokovania v regiónoch
Prešovský samosprávny kraj (PSK) zavádza výjazdové rokovania predsedu kraja Milana Majerského v jednotlivých regiónoch. Prvé z nich sa uskutoční v stredu (13. 2.) v Starej Ľubovni. Jeho cieľom je dialóg so starostami obcí a podnikateľmi okresu o ich problémoch, potrebách a pomoci.
viac
06.04.2019
Mestskí poslanci udelili ceny mesta Prešov a čestné občianstvo
Prešovskí mestskí poslanci na stredajšom rokovaní rozhodli o udelení verejných ocenení.
viac
09.12.2023
Primátorský punč prinesie aj tento rok vianočnú radosť
Mesto Prešov opäť zverejňuje anketu, v ktorej môžete rozhodnúť, ktorým organizáciám v sociálnej oblasti bude prerozdelený výťažok z tohtoročného charitatívneho Primátorského punču.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %