Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
11.11.2023 04:05

Drienovo uprostred Krupinskej planiny vymiera, oživiť by ho mohli turisti


Snímka zdroj: Banská Bystrica - Zoznam OK


Počet obyvateľov Drienova, jednej z najmenších obcí v okrese Krupina, klesol prvý raz v tomto roku pod 100. Obec s bohatou históriou leží v kopcoch uprostred Krupinskej planiny.


 Drienovo čaká tak,  ako mnoho podobných na Slovensku,  postupná premena na dedinu, v ktorej bude pobývať viac chalupárov ako stálych obyvateľov.         

"Z 98 obyvateľov tvoria dnes asi tretinu seniori, takže stálych obyvateľov môže byť o niekoľko rokov ešte menej," hovorí starostka Mária Lukáčová. Je jednou z mála mladých ľudí, ktorí aktuálne v obci žijú. "Dnes ešte prevažujú v obci stáli obyvatelia nad tými, ktorí sem chodia na chalupy, o niekoľko rokov sa to však zrejme zmení," poznamenala. Podľa nej samosprávu v budúcnosti môže čakať spojenie s inou obcou či obcami.         

Dedinka podľa nej už nemá možnosti na rozvoj. Jedinou oblasťou, ktorá by mohla obec ešte udržať v centre pozornosti, je turistický ruch. "Samospráva vlastní turistickú ubytovňu pri rybníku, ktorú by sme chceli podľa možnosti obnoviť a naďalej prevádzkovať," hovorí. Z dediny vedie totiž jedna z turistických trás na neďaleký hrad Čabraď, ktorý je najmä v lete lákavým cieľom turistov. Okolité lesy navyše ponúkajú bohaté možnosti na hubárčenie.         

V samotnej obci je hrob národného buditeľa Jána Rotaridesa, zaujímavá je aj evanjelická fara z 19. storočia a stará sýpka pri obecnom úrade. Neďaleko stojí tiež kultúrny dom, vymaľovaný krátko po roku 2000, keď sa tam konali tzv. lúčne sympóziá. Dnes objekt chátra a na jeho obnovu sú potrebné cudzie zdroje. Z vlastných tento rok obec aspoň čiastočne obnovila dom smútku, kde vymenili okná a dvere.         

Ako sa píše na stránke obce, prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1256, keď sa spomína ako Drino. V roku 1828 mala už ako Drienovo 103 domov a 618 obyvateľov, ktorí sa zaoberali prevažne poľnohospodárstvom a vinohradníctvom.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2016
Zámok otvorili už pred letnou sezónou
V tomto roku sa zámok v Smoleniciach pri Trnave otvára pre návštevníkov o čosi skôr ako zvyčajne. Už pred hlavnou turistickou sezónou ho možno navštíviť aj počas májových a júnových nedieľ.
viac
10.06.2016
Liptáci otvorili letnú turistickú sezónu
Obec Liptovský Ján bola vo štvrtok dejiskom spoločného otvorenia letnej turistickej sezóny v liptovskom regióne.
viac
11.07.2016
V najväčšom živom skanzene na Slovensku žije dodnes zhruba 300 ľudí
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry (PRĽA) v obci Osturňa v okrese Kežmarok je rozsiahlou podhorskou obcou s typickými goralskými domčekmi. Miestni obyvatelia sa okrem ľudovej architektúry pýšia aj jedinečným osturňanským nárečím nazývaným hvara, zvykmi, tradíciami, jedlom i krojmi.
viac
26.08.2020
Koniec prázdnin bude patriť očiste prírody
Posledné prázdninové dni budú na Slovensku a v Česku patriť očiste prírody, vyzýva na to aj iniciatíva #niesomprasa.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %