Piatok 28.02.2020
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
25.07.2018 10:36

Drugethovské hradné slávnosti pripomenú udalosti spred 400 rokov


Ilustračná snímka, zdroj: zemplincanonline.sk


Drugethovské hradné slávnosti, ktoré sú naplánované na nedeľu (29. 7.) so začiatkom o 14.00 h na Brekovskom hrade v Humenskom okrese, pripomenú udalosti spred 400 rokov. Ako TASR informoval riaditeľ Združenia na záchranu Brekovského hradu Stanislav Macinský, verejnosti ich odprezentujú šermiari.


"Písal sa rok 1618. Na hrade Brekov si panstvo rozpráva o novotách. Z okien pražského hradu vraj protestantskí vzbúrenci vyhodili ľudí nášho cisára. Aj sedmohradské knieža Bethlen sa zastrája rebéliou. Náš cisár Ferdinand II. Habsburský to určite nenechá len tak. A na hrad prichádza náš pán veľkomožný gróf Juraj Humenský (Juraj III. Drugeth) s manželkou Katarínou. Prichádza z ďalekej Viedne. Z rúk nášho cisára Ferdinanda II. Habsburského práve prijal jeden z najvyšších úradov v Uhorsku - úrad krajinského sudcu uhorského kráľovstva. Získal aj najvýznamnejšie ocenenie, ktoré udeľovali habsburskí cisári - Rád zlatého rúna. Čaká ho určite skvelá budúcnosť," približujú vtedajšie historické udalosti organizátori podujatia.       

Macinský spomenul, že pre návštevníkov je tiež pripravená komentovaná prehliadka hradu so sprievodcom, otvorená bude aj vlani zrekonštruovaná vínna pivnica, ale aj múzeum pod hradom, kde si budú môcť záujemcovia prezrieť ukážky doterajších nálezov.       

Opravy na hrade iniciuje Združenie na záchranu Brekovského hradu od roku 2009. Všetky práce realizujú pôvodným spôsobom. Aktuálne tam pracuje 20 riadnych zamestnancov. V tomto roku by chceli podľa riaditeľa zrealizovať vrchný vchod do spomínanej vínnej pivnice, venujú sa tiež oprave objektu, ktorý predstavuje vstup na nádvorie.       

Brekovský hrad chátral od protihabsburgských povstaní. Na uvedenom mieste stojí od sklonku 13. storočia. Spolu s ďalšími hradmi v okolí patril kedysi do sústavy strážnych stavieb na uhorsko-poľskej ceste. Zaujímavosťou je, že na ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín, o niečo neskôr sem zavítal aj poľský kráľ Ján III. Sobieski.   

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.08.2016
Brekovský hrad získava novú tvár aj vďaka zahraničným dobrovoľníkom
Dobrovoľníci zo zahraničia pomáhajú pri archeologických prácach na Brekovskom hrade v okrese Humenné už približne ôsmy rok. Päť mladých zapálených ľudí zo Španielska, Poľska, Belgicka a Ukrajiny vykonáva počas dvoch týždňov rôzne pomocné práce. Medzi ne patrí kopanie i presýpanie zeminy.
viac
18.05.2017
Noc múzeí a galérií vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na X. ročník celovečerného podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční 20. mája 2017.
viac
16.07.2019
Na hrade Brekov ožije 400 rokov stará história, verbovať budú aj deti
Historické udalosti z roku 1619 zrekonštruujú na hrade Brekov (okres Humenné) v nedeľu (21. 7.) v rámci Drugethovských hradných slávností. Do bitky medzi vojakmi grófa Juraja III. Drugetha a vojskom kniežaťa Gabriela Bethlena budú šermiari verbovať aj malých návštevníkov.
viac
16.01.2020
Súčasťou cyklotrasy, ktorá prepojí dva hrady, bude aj inteligentná lavička
V rámci jedinečného medzinárodného projektu Na bicykli po stopách histórie vzniká cyklotrasa, ktorá povedie z Trenčianskeho hradu cez Nemšovú až k českým hraniciam a odtiaľ na Hrad Brumov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %