Družobné partnerstvo medzi Príbovcami a Hodslavicami pokračuje aj po desaťročiach

Dlhoročné družobné partnerstvo medzi obcami Príbovce a moravskými Hodslavicami pokračuje aj po takmer siedmich desaťročiach. Potvrdila to aj účasť zástupcov obcí Príbovce, Benice a Rakovo na spomienkovom podujatí pri príležitosti 150. výročia úmrtia významného českého historika, politika a národného buditeľa Františka Palackého, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 24. mája 2026 v Hodslaviciach.

Program začal ekumenickou bohoslužbou v evanjelickom kostole, pokračoval pietnym aktom pri pomníku Františka Palackého a kladením vencov. Súčasťou podujatia bol aj kultúrny program a slávnostný koncert cimbalistu Matěja Čípa v rímskokatolíckom kostole, počas ktorého zaznela premiéra skladby venovanej Františkovi Palackému.

image-1.png

Starostka Hodslavíc Pavla Adamcová vo svojom príhovore pripomenula význam odkazu „otca národa“, ktorý podľa jej slov dodnes rezonuje naprieč spoločnosťou. Medzi hosťami nechýbali predstavitelia akademického a verejného života ani potomkovia významných českých osobností.

Družobné partnerstvo medzi Hodslavicami a Príbovcami vzniklo ešte v roku 1958 v čase, keď boli Benice a Rakovo súčasťou vtedajšej strediskovej obce Príbovce. Nasledovali vzájomné návštevy žiakov, učiteľov, športovcov i občanov oboch obcí a vznikli mnohé osobné priateľstvá.

image-2.png

Po roku 1989 síce oficiálne kontakty na určitý čas utíchli, no spolupráca bola obnovená v roku 2008 a pokračuje dodnes. Posledné spoločné stretnutie sa uskutočnilo v júni 2024 pri návšteve zástupcov Príboviec v Hodslaviciach.

Účasť na spomienkovom dni bola zároveň pripomenutím spoločných historických väzieb, tradícií a priateľstva medzi obcami Príbovce a Hodslavice.

image-3.png

image.png