Sobota 27.07.2024
Dnes má meniny 
Božena
°C
03.05.2021 03:15

Dvojica rysov z bojnickej zoo našla nový domov v slovinskom národnom parku


Snímka zdroj: (zoobojnice.sk).


Národný park Triglav v Slovinsku získal troch nových obyvateľov. Rysy Lenka a Julija pochádzajú zo Slovenska a Tris z Rumunska.


Do voľnej prírody ich vypustili v uplynulých dňoch v rámci misie, ktorej úlohou je zachrániť dinársko-juhovýchodnú alpskú populáciu pred jej vyhynutím. Informoval o tom hovorca Národnej zoologickej záhrady Bojnice Pavel Procner.

„Mená dvoch rysov sú úzko spojené s národným parkom Triglav. Rys Tris bol pomenovaný kombináciou dvoch mien - Triglav je najvyššia slovinská hora a rys je po slovinsky ris. Samica Julija si vyslúžila meno po Julských Alpách a Juliusovi Kugym, prieskumníkovi slovinských hôr a patrónovi Národného parku Triglav,” načrtol Procner.

Trojica rysov v slovinskom parku doplnila rumunskú samicu Aidu a samca Zoisa, ktorých z aklimatizačnej stanice vypustili koncom apríla. „V aktuálnej sezóne sa translokované rysy nevypúšťali v jadre Dinárskeho pohoria tak ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, ale na sever, do juhovýchodných Álp, neďaleko hraníc s Talianskom a Rakúskom,” priblížil Procner.

Vypustením pätice rysov sledujú ochranári založenie novej časti populácie tohto druhu. Tá by mala priblížiť budúce prepojenie medzi dinárskou populáciou v Slovinsku a Chorvátsku s tou alpskou vo Švajčiarsku, Taliansku a Rakúsku. „Prepojenie medzi juhovýchodnými Alpami a Dinárskym pohorím potvrdil tento rok prostredníctvom telemetrie aj slovenský rys Maks, ktorého rehabilitovali v Národnej zoo Bojnice,” spomenul hovorca zoo.

Tento krok podľa neho nielen prepojí dinársku populáciu rysa s novozaloženou populáciou v juhovýchodných Alpách, ale zachráni i posledných pár jedincov rysa prežívajúcich v talianskych Dolomitoch.

„Verím, že všetky rysy sa rýchlo aklimatizujú a spoločne vytvoria nesmierne dôležitý medzistupeň na dôležité prepojenie dinárskej a alpskej populácie,” skonštatoval hlavný zoológ Národnej zoo Bojnice Branislav Tám.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
28.09.2017
Dobrovoľníci čistili v Poloninách vodné toky i turistický chodník
Študenti z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity navštívili tento týždeň viaceré lokality Národného parku (NP) Poloniny za účelom dobrovoľníckych prác, ale aj spoznávania tohto územia. Zbierali odpadky, vyčistili turistický chodník a popritom sa aj vzdelávali.
viac
11.02.2020
Envirorezort predstavil zonáciu NP Muránska planina
Ministerstvo životného prostredia predstavilo projekt zonácie Národného parku Muránska planina. Ide o prvý návrh zonácie podľa kritérií, ktoré určila novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá platí od 1. januára 2020.
viac
17.03.2023
Slovenský rys karpatský podporí populáciu v Slovinsku
Rys karpatský, ktorého odchytili vo Volovských vrchoch na východe Slovenska, podporí populáciu svojho druhu v Slovinsku. Samca previezla Národná zoologická záhrada Bojnice uplynulý týždeň do Triglavského národného parku v rámci projektu LIFE Lynx.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %