Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
08.07.2024 11:10

Efektívnejšie čerpanie eurofondov aj vďaka členstvu v Karpatskom euroregióne


Snímka archív ON


Prešovský samosprávny kraj (PSK) vstúpil do združenia Karpatský euroregión. Zaradil sa tak medzi deväťdesiatku samospráv, ktoré aktuálne cezhraničný subjekt združuje, z toho 15 je z územia PSK.


Členstvo v združení umožní kraju podieľať sa na výmene tých najlepších informácií a skúseností partnerov v implementácii cezhraničných projektov najmä v oblasti cestovného ruchu. Cieľom je v blízkej budúcnosti zriadiť kanceláriu Euroregiónu aj v Prešove.

Sieťovanie partnerov, výmena informácií a skúseností z praxe pri realizácii cezhraničných projektov. To sú hlavné benefity členov Karpatského euroregiónu, ku ktorým sa aktuálne pripojil aj Prešovský samosprávny kraj. Vstup do združenia odobrili krajskí poslanci na svojom júnovom zasadnutí. Kraj si od členstva v cezhraničnom subjekte sľubuje aj efektívnejšie čerpanie eurofondov v rámci programov Interreg Poľsko – Slovensko a Interreg Next.

Karpatský euroregión vznikol v roku 1993 podpisom regionálnych úradov prihraničných oblastí Poľska, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V súčasnosti združuje približne 90 samospráv, z toho 71 na úrovni okresov, miest a obcí. V rámci PSK je jeho členmi šesť miest, konkrétne Snina, Veľký Šariš, Stropkov, Bardejov, Medzilaborce a Spišské Podhradie a tiež deväť obcí – Holčíkovce, Nižná Jedľová, Fulianka, Malcov, Nižná Polianka, Zemplínske Hámre, Malá Domaša, Stakčín a Malý Šariš.

Od júna 2024 sa súčasťou cezhraničného subjektu so sídlom v Rzeszowe za členský príspevok, ktorý pre všetkých členov predstavuje jednu desaťtisícinu bežného rozpočtu žiadateľa, stal aj PSK. Tieto prostriedky sa v zmysle dohody použijú na zriadenie a fungovanie prevádzky kancelárie Euroregiónu v Prešove, vďaka čomu sa budú budovať personálne kapacity aj na Slovensku.

Politika ZKE je do roku 2030 založená na stratégii Karpatský horizont 2030, pričom jeho najdôležitejším projektom je okrem vytvárania efektívnych štruktúr spolupráce vytváranie značky karpatskej značky „Carpathia“ a založenie observatória turistiky v Karpatoch. Združenie by malo v aktuálnom programovacom období 2021-2027 zodpovedať tiež za správu fondu mikroprojektov programu Interreg v rámci priority Tvorivé a turisticky atraktívne pohraničie. Aj naďalej tak bude môcť spolufinancovať slovensko-poľské cezhraničné projekty zamerané na rozvoj turistiky až do výšky 80-tisíc eur.

S Karpatským euroregiónom súvisí aj vytváranie cezhraničných funkčných oblastí, v rámci ktorých bude možné financovať projekty cez tzv. cezhraničné územné investície a na ktoré sú vyčlenené ďalšie financie. Pripravia sa takzvané produktové balíčky daného regiónu, vďaka čomu sa nasmeruje cestovný ruch za plne komerčným využitím.

Združenie plní funkciu koordinátora Karpatskej platformy trvalo udržateľného rozvoja cestovného ruchu a predstavuje dôležitý politický mandát pre rôzne medzinárodné aktivity na území Karpát.

Autor: (ts-PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.01.2017
Legislatíva o EIA sa zmenila, po kritike Európskej komisie
Slovensko po kritike zo strany Európskej komisie opäť zmenilo legislatívu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Novela zákona, ktorá 1. januára 2017 nadobudla účinnosť, reaguje na niektoré jej výhrady.
viac
18.02.2019
Aj obec Veľké Zálužie sa úspešne zapojila do čerpania eurofondov
Vďaka rozšíreniu priestorových kapacít materskej školy z piatich na sedem oddelení môžu zapojiť do predprimárneho vzdelávania ďalšie deti, ktoré dosiaľ nebolo možné prijať z kapacitných dôvodov.
viac
04.12.2020
Rozhodnutie ÚMS ohrozuje prípravu Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027
Rozhodnutie Únie miest Slovenska (ÚMS) odstúpiť od memoranda o spolupráci, ktoré podpísala v januári s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združením samosprávnych krajov SK8 ohrozuje prípravu Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027.
viac
28.12.2020
Ukončenie národnej konzultácie k eurofondom 2021-2027
Proces národnej konzultácie k budúcim eurofondom, ktorý odštartoval rezort investícií v októbri, bol ukončený v polovici decembra. K predloženému návrhu rezort dostal vyše 700 návrhov, ako zlepšiť čerpanie z európskych zdrojov vo výške 13 miliárd eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %