Piatok 23.02.2024
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
10.09.2019 03:25

ENVI - PAK: Triedený zber sa musí zintenzívniť, výrobcovia by mali platiť viac


Ilustračný výrez vzdelávacieho plagátu


Aby Slovensko splnilo odpadové ciele Európskej únie, výrobcovia musia do systému triedeného zberu vložiť ročne o 44 miliónov eur viac. Tvrdí to najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK, ktorá zároveň apeluje na stabilnejšiu legislatívu a lepšiu kontrolu jej dodržiavania.


V roku 2020 by malo Slovensko recyklovať 50 percent z vyprodukovaných komunálnych odpadov a zabezpečiť recykláciu 70 percent obalov uvedených na trh. Podľa prepočtov ENVI - PAK-u musia preto OZV vyzbierať o 165 000 ton viac papiera, plastov, skla a kovových materiálov, za ktoré sú v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov zodpovedné.       

"Jednoznačne je potrebná intenzifikácia zberu. Pre občanov je potrebné pristaviť viac nádob, respektíve zintenzívniť ich vyvážanie. Vzdelávanie a osveta sú takisto nevyhnutné, aby občania chápali, z akého dôvodu sa odpad triedi a čo sa s nim potom deje," priblížila generálna riaditeľka organizácie Hana Nováková.       

Organizácia tiež za problém považuje benevolenciu v plnení cieľov OZV a nestabilitu legislatívy. Pripomína, že od výrobcov sa očakáva, že budú svoje výrobky a obaly navrhovať tak, aby sa dali dobre zrecyklovať. "Výrobcovia by privítali stabilnejšie obdobie z hľadiska regulácie, ako aj predvídateľnosti nákladov," uvádza. OZV by zas privítali stabilitu vo vzťahoch s obcami, aby do nich mohli dlhodobejšie investovať.       

Štát má podľa ENVI-PAK-u najvýznamnejšie nástroje na podporu triedenia biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý tvorí až 50 percent zmesového komunálneho odpadu. Za prínos považuje aj zavádzanie inovácií a nových technológií v spracovávaní zmesového komunálneho odpadu. ENVI - PAK tiež podporuje zvýšenie cien za skládkovanie.       

Plnenie cieľov však podľa organizácie stojí aj na ľuďoch. "Máme v systéme viacero obcí, kde je infraštruktúra inštalovaná a častokrát sú nádoby poloprázdne," konštatoval riaditeľ komoditného oddelenia ENVI - PAK Roman Vandák. OZV podľa neho môžu len pristavovať dostaočné množstvo kontajnerov, prípadne realizovať osvetu a vzdelávanie. "Tam právomoci OZV končia. Je však namieste nastavovať systém tak, aby občana odmenil za to, že triedi," myslí si.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.06.2023
Udržateľnosť, stabilita a podpora zelenej ekonomiky je nevyhnutná
“Podpora zelenej ekonomiky a udržateľného odpadového hospodárstva je nevyhnutná,” odkazujú výrobcovia budúcej vláde.
viac
02.10.2023
Aj najlepšie triediace samosprávy sa môžu dočkať nevyžiadaných zmien
Záver septembra sa nenesie len v znamení volieb. V rámci systému odpadového hospodárstva si v tomto období výrobcovia vyberajú partnerov – organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), na nasledujúce obdobie.
viac
05.10.2023
ÚMS a Ekocharita budú spolupracovať pri zavádzaní triedeného zberu textilu
Textilný odpad je pre samosprávy výzvou, ktorú nemožno podceňovať. V súčasnosti tvorí podľa Únie miest Slovenska (ÚMS) najväčšiu zložku netriedeného komunálneho odpadu. Na Slovensku sa spomínaný odpad bude povinne triediť od 1. januára 2025.
viac
12.12.2023
Predvianočná nákupná horúčka vrcholí. Vieme kam s odpadom z nákupov?
To, že sa blížia vianočné sviatky každoročne pociťujú nielen nákupné centrá, e-shopy a dopravné spoločnosti, ale v konečnom dôsledku aj naše kontajnery a životné prostredie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.95 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %