Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
17.05.2024 02:05

Festival v Košiciach hostí neprofesionálne komorné telesá detí a mládeže


Plagát festivalu


Desiatky mladých hudobníkov zo základných umeleckých škôl (ZUŠ) z celého Slovenska sa v piatok stretávajú na druhom ročníku Festivalu malých komorných telies Košice.


Zámerom súťažnej prehliadky neprofesionálnych komorných telies detí a mládeže je prezentovať umeleckú činnosť ZUŠ. TASR o tom informoval zástupca Spojenej školy sv. košických mučeníkov pre ZUŠ Igor Dohovič.         

"Komorné zoskupenia poskytujú deťom a mládeži možnosť rozvíjať hru na nástroji, stretávať sa a spoločne muzicírovať, a tak plnohodnotne a efektívne využívať voľný čas. Vytvárajú si tým pozitívny vzťah ku komornej hudbe a nekomerčnému hudobnému umeniu," uviedol. Ako dodala autorka myšlienky festivalu Slávka Pacholská, festival zároveň ponúka možnosť vymieňať si svoje skúsenosti v oblasti hudby a nadviazať spoluprácu s inými hudobnými školami, ale aj prezentovať prácu neprofesionálnych hudobných telies verejnosti.         

Festivalu by sa malo zúčastniť 26 komorných telies z 13 umeleckých škôl na Slovensku. Súťažiť budú v kategóriách duo až noneto a malý súbor, ktoré budú rozdelené podľa veku. Novinkou je kategória pre učiteľov, ktorá podľa Dohoviča nabáda pedagógov udržiavať sa v aktívnej umeleckej činnosti.         

V programe festivalu je aj spoločný workshop a v sobotu (18. 5.) je naplánovaný i vzdelávací seminár hry na flautu.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2017
Adamcove dni 2017
Nadšenci zborového spievania sa stretnú už na XI. ročníku prehliadky speváckych zborov Adamcove dni v Kunsthalle/Hale umenia 6. mája o 17. hodine, aby si uctili pamiatku významného dirigenta, zbormajstra a hudobného skladateľa Vojtecha Adamca (1926 – 1973), ktorý sa zapísal do histórie Košíc.
viac
13.03.2020
Výstava Prvý dotyk so slobodou je stále dostupná - virtuálne
Ako informovala krajská knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach, zaznamenala mimoriadnu návštevnosť výstavy, a práve preto si ju verejnosť môže pozrieť aj v súčasnosti, a to vo forme virtuálnej prehliadky.
viac
13.09.2022
Bratislavu a Košice opäť prežiari Biela noc, 13. ročník sa začne 16. septembra
Festival súčasného umenia Biela noc sa vracia do Bratislavy a Košíc s bohatým medzinárodným zastúpením. Trinásty ročník podujatia sa začne v Bratislave v piatok 16. septembra, následne sa presunie do Košíc 23. septembra.
viac
10.10.2023
Festival Biela noc prilákal do nočného mesta 60-tis. ľudí
Tohtoročný festival súčasného umenia Biela noc v Košiciach, ktorý trval od piatka (6. 10.) do nedele (8. 10.), mal odhadovanú návštevnosť 60.000 ľudí. Informovali o tom organizátori s tým, že návštevnosť prekonala ich očakávania a vrátila sa na úroveň spred pandémie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %