Streda 30.09.2020
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
10.08.2020 09:50

Financie na ornitologickú pozorovaciu vežu poskytne rakúsky partner


Snímka zdroj: (tasr).


Financie na stavbu ornitologickej pozorovacej veže pri bratislavskej mestskej časti Čunovo poskytne rakúsky partner.


Ten na území Rakúska postavil takéto veže vo vyššom počte. Uviedol to Roman Slobodník z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku, ktoré vežu plánuje postaviť. Partnera konkrétne nemenoval.

Pohyb ľudí je momentálne v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia neusmernený a nelegálny. Preto má byť veža podľa ornitológa postavená najmä pre nasmerovanie ľudí. „Veža má byť dominantným prvkom daného miesta a má vytvoriť také podmienky pre ľudí, aby ľudia nepokračovali ďalej do územia, na ktoré je vstup zakázaný. Veža umožní všetko podstatné vidieť z miesta z bezpečnej vzdialenosti pre dropy,” priblížil Slobodník. Dodal, že dôsledkom neusmerneného pohybu ľudí tak tento rok nezahniezdil v celej slovenskej časti CHVÚ drop veľký.

Veža by sa mala podľa Slobodníka postaviť v závislosti od všetkých povolení v rámci schvaľovacieho procesu.

Pozorovacia veža má stáť na pozemku hlavného mesta. Mestskí poslanci koncom júna schválili združeniu symbolický nájom desať eur na rok. Združenie chce v prípade získania finančných prostriedkov umiestniť na pozemku aj dve lavičky, slúžiace pre jašterice a zároveň na sedenie pre ľudí. Plánuje tiež stojan na bicykle a informačnú tabuľu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.10.2017
Náhradnú autobusovú stanicu otvorili v nedeľu
Náhradnú autobusovú stanicu na Bottovej ulici v Bratislave otvorili v nedeľu 1. októbra. Stanica má plnohodnotne nahradiť funkciu tej doterajšej na Mlynských nivách, na ktorej mieste plánujú do troch rokov vybudovať novú autobusovú stanicu.
viac
03.08.2018
Zapojte sa do fotosúťaže a vyhrajte jedinečnú noc v domčeku na strome
Vtáčie búdky, ktoré osadilo hlavné mesto v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku, už majú prvých nájomcov. V jednej z vtáčích búdok sa dokonca usídlil sokol červenonohý (kobcovitý), ktorý bol v roku 2012 považovaný za takmer vyhynutého.
viac
16.04.2020
Devínska Nová Ves začína s výstavbou vyhliadkovej veže
Bratislavská Devínska Nová Ves začína s výstavbou plánovanej vyhliadkovej veže na Devínskej Kobyle. Mestská časť odovzdala v utorok (14. 4.) stavenisko zhotoviteľovi stavby, ktorého vybrala vo verejnom obstarávaní.
viac
27.04.2020
Slovensko môže prísť o dropa veľkého a sokola kobcovitého
Slovensko môže prísť o dva najvzácnejšie vtáčie druhy, dropa veľkého a sokola kobcovitého. Pravidelne hniezdia v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.75 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %