Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
24.02.2019 03:50

Folkloristi z Prečína pochovali basu v Múzeu slovenskej dediny


Fašiangový sprievod počas podujatia Už sa fašiang kráti v Múzeu slovenskej dediny v Martine. FOTO TASR - Erika Ďurčová


Fašiangovú atmosféru predstavilo v nedeľu prvé tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine pod názvom Už sa fašiang kráti.


Podľa kultúrno-propagačnej manažérky Múzea slovenskej dediny SNM v Martine Jaroslavy Ďurdíkovej mohli návštevníci vidieť aj tradičný pochod masiek. "Snažíme sa ukazovať ľuďom masky, ktoré voľakedy chodievali po dedinách a mali svoj význam. Trošku iný význam ako dnes, keď sú fašiangy viac-menej spoločenskou záležitosťou. Po dedinách chodia fašiangové sprievody masiek, ale myslím si, že masky nemajú taký význam ako v minulosti," povedala Ďurdíková.       

"Fašiangy sú v predjarí a ľudia sa počas nich pripravovali na budúce vegetačné obdobie. Úkonmi, ktoré masky robili alebo správaním privolali plodnosť či dobrú úrodu. O tom svedčili masky, ktoré sa delili na zvieracie, ľudské masky alebo imaginárne. Vyložene tradičné boli masky sitárika alebo slamenára. Sitárik bol celý v bielom, mal na hlave sito na preosievanie múky a zahalenú tvár. Slamenár bol celý obtočený slamou, čo znamená privolanie určitej prosperity na budúcu úrodu. Na severnom Slovensku sa v každom sprievode vyskytoval turoň. Bola to akoby hlava býka – tura a symbolizovala plodnosť a moc," doplnila Ďurdíková.       

Folklórna skupina Limbora z Prečína ukázala úryvok z tradičnej obchôdzky po obci Chojenie po kláce, ktoré býva vždy posledný fašiangový pondelok. "Mohli ste vidieť návštevu jednej domácnosti, kde bol gazda, gazdiná a maškary, ktoré sú u nás tradičné už niekoľko desaťročí a ich výzor sa nezmenil. Čiže nepodľahli novodobému vkusu. Chojenie po kláce preto, lebo mládenci, ktorí sa počas fašiangov neoženili, za sebou ťahali klát. To bol pre nich trest. Na záver ste videli pochovávanie basy. Začína sa pôst a keďže basa je symbolom muziky, tak sme ju pochovali," uviedol Radoslav Orávik z Folklórnej skupiny Limbora.       

Na podujatí nechýbali ukážky ľudovoumeleckej výroby, spojené s predajom. Každého 50. návštevníka potešila voľná vstupenka na rok 2019, ktorá platí do všetkých expozícií SNM v Martine.       UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy, foto a videozáznam.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2019
V Múzeu slovenskej dediny predstavia podmanivú moc svätojánskej noci
Podmanivú moc svätojánskej noci môžu v sobotu 22. júna zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine počas podujatia Na svätého Jána.
viac
09.10.2019
V Múzeu slovenskej dediny predstavia jesenné práce našich predkov
Podujatie Keď sa zima opýta predstaví v nedeľu 13. októbra jesenné práce našich predkov návštevníkom Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea v Martine.
viac
06.12.2022
V Múzeu slovenskej dediny predstavia predvianočné a vianočné zvyky
Tradičné zvyky predvianočného a vianočného obdobia spoznajú v nedeľu (11. 12.) návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Vianoce na dedine. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
viac
16.02.2023
Fašiangový sprievod v Múzeu slovenskej dediny môžu doplniť i návštevníci
Fašiangovú atmosféru si môžu v nedeľu (19. 2.) vychutnať návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Už sa fašiang kráti. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %