Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
31.07.2023 09:30

Folklórne slávnosti pripomenú aj Deň úcty k poľnohospodárom


Snímka zdroj: (tasr).


V poradí už 57. ročník slávností spevu, hudby a tanca Červeník sa bude konať v prvý augustový víkend. Od piatka (4. 8.) privíta obec pri Hlohovci stovky folkloristov, ktorí sa predstavia na viacerých pódiách. Informuje o tom organizátor Trnavské osvetové stredisko (TOS).


Prvý deň sa začne Verešvárskou svadbou a koncertom Štefana Šteca v amfiteátri. Po nich sa otvorí Verešvársky tanečný dom, kde záujemcov budú členovia folklórneho súboru Hornád učiť čardáš zo Zemplína a Holubku zo Zakarpatia. V sobotu (5. 8.) sana pódiu Pri zvonici vystriedajú folklórna skupina Cífer, dychové hudby, folklórna skupina Trnavčan a miestni mladí hudobníci. Štartovať tam bude aj 41. ročník Behu zdravia ulicami Červeníka. V amfiteátri dostanú popoludní priestor detské folklórne súbory, večer bude patriť folklórnemu muzikálu Veci čo sa dejú v podaní súboru Hornád z Košíc.

Nedeľa býva oslavou Medzinárodného družstevného dňa. Galaprogram pri príležitosti Dňa úcty k poľnohospodárom sa začne v podvečer v amfiteátri pod názvom Gazda náš, gazda náš, dajže nám oldomáš a predstavia sa miestne skupiny Verešvaranček, Verešvaranka, Verešvaran, tiež Muzika Heskovci, Malí a Mladí huslisti z Červeníka. Vystúpi aj Máj z Piešťan, košický Hornád a dychová hudba Hanačka z Břestu. Obcou pred galaprogramom prejde krojovaný sprievod.Účastníkov folklórneho festivalu bude vítať jarmok ľudových remesiel a v miestnom múzeu expozícia Dedičstvo predkov. V piatok v ňom predstavia aj publikácie Verešvárske dedičstvo a Cifruvaní Cíferané.Spoluorganizátormi podujatia sú obec Červeník, COOP Jednota Trnava SD, Trnavský samosprávny kraj, Dolnopovažské združenie Pramene a Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trnave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a koná sa pod záštitou predsedu TTSK.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.08.2022
Novinkou víkendových slávností Červeník 2022 je folklórne stanové mestečko
V poradí 56. ročník Slávností spevu, hudby a tanca Červeník sa bude konať od piatka do pondelka (5. - 8. 8.) a ponúkne vystúpenia domácich i zahraničných účinkujúcich, sprievodné podujatia a výstavy.
viac
20.03.2023
Kultúrnym programom chce mesto folklórne slávnosti začať o deň skôr
Letné Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve trvajú počas troch dní, neoficiálnym kultúrnym programom ich však mesto plánuje začať o deň skôr. Informoval o tom primátor mesta Detva Branislav Baran.
viac
07.06.2023
Folklórne slávnosti pod Poľanou budú tento rok trvať štyri dni
Letné Folklórne slávnosti pod Poľanou (FSP) v Detve budú tento rok trvať štyri dni. Povedal to primátor mesta Branislav Baran s tým, že program je pripravený. Tento rok sa podujatie uskutoční v termíne od 6. do 9. júla.
viac
10.08.2023
Goralské folklórne slávnosti zapíšu svoj 27. ročník
Už onedlho sa budú v turistickom centre nad obcou Ždiar konať Goralské folklórne slávnosti. Od piatka 11. do nedele 13. augusta sa uskutoční ich 27. ročník. Organizátori si pripravili kultúrny program a prezentáciu goralských zvykov a tradícií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %