Nedeľa 27.09.2020
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
19.08.2019 11:25

Gemerský folklórny festival otvorí brány po 46. raz


Foto: TASR - Diana Semanová


Gemerský folklórny festival (GFF) v Rejdovej v okrese Rožňava, ktorý je prehliadkou toho najlepšieho z východoslovenského folklóru, otvorí 22. až 24. augusta svoje brány po 46. raz. Ako uvádzajú organizátori, program podujatia tentoraz obohatia hostia a finalisti z televíznej šou Zem spieva.


Trojdňové podujatie odštartuje vo štvrtok 22. augusta o 18.00 h festivalová novinka, etno workshop zameraný na revitalizáciu tradičného ľudového odevu a doplnkov. O 22.00 h pokračuje tanečným domom s Petrom Vajdom a muzikantmi ľudovej hudby Ondreja Hlaváča.       

V piatok (23. 8.) po slávnostnom otvorení festivalu o 18.00 h sa na rejdovskom pľaci postupne vystriedajú muzikanti, speváci i tanečníci. Tradične festival odštartuje miestna folklórna skupina Hôra. Predstavia sa absolventi so svojimi lektormi z detského muzikantského tábora a Martin Repáň so svojou Repáňovskou muzikou z Terchovej.       

„Tá pravá, nefalšovaná rejdovská zábava so zapojením návštevníkov sa však začína až okolo pol desiatej večer. Kto si chce zanôtiť, nech navštívi spevácky dom u Petriska, kde sa môže naučiť ľudové piesne spod Stromíša. Tancovačka na pľaci s členmi skupiny Bardfa zaručuje ozajstný zážitok pre všetkých, ktorí majú radi ľudové tance. Veselica v obci a v miestnych ‚kerčmách‘ potom zavŕši druhý festivalový deň,“ prezradila detaily riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS) Helena Novotná.       

Sobotňajší (24. 8.) program má dramaturgicky dve časti. O desiatej sa otvárajú rejdovské dvory a do pol druhej poobede sa koná detský program na javisku pri kostole. Už tradične v tomto pásme dostávajú priestor na účinkovanie klienti z Domova sociálnych služieb Jasanima z Rožňavy, ale predstaví sa aj spevácka skupina Šafolka zo Smižian, ktorá sa zviditeľnila vo folklórnej šou Zem spieva.       

Ako povedal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka, festival robí kraju a jeho tradíciám skvelé meno a pre východniarov je to jeden z najväčších folklórnych sviatkov. „Ak chcete zažiť Gemer s úprimnou pohostinnosťou miestnych, pestrou zmesou ľubozvučného nárečia, tancov, piesní, vôní a chutí, určite by ste si mali naplánovať výlet do Rejdovej,“ pozval Trnka.       

Organizátormi 46. ročníka GFF sú GOS a obec Rejdová. Záštitu nad podujatím prevzal predseda KSK. Festival z verejných zdrojov podporil hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia a KSK.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Na Medzinárodnom folklórnom festivale Myjava 2016 sa predstaví 1500 účinkujúcich
Účinkujúci zo štyroch kontinentov budú zabávať divákov na 57. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016 (17. – 19. 6.). Okrem slovenských folklórnych súborov a skupín sa na kopaniciach predstavia tanečníci a hudobníci z Českej republiky, Chorvátska, Indie, Egypta, Namíbie a Peru.
viac
31.05.2018
Na festivale budú spomínať aj na prvú republiku
V Myjave sa od 15. do 17. júna v areáli Trnovce uskutoční 59. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2018. Hlavný program je venovaný 100. výročiu vzniku prvej Československej republiky a nesie názov Bratia – Bratři. TASR o tom informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
viac
15.06.2018
V Myjave sa začal program medzinárodného folklórneho festivalu
Medzinárodný folklórny festival (MFF) v Myjave vstúpil do svojho 59. ročníka. Hlavný program je venovaný 100. výročiu vzniku prvej Československej republiky a nesie názov Bratia – Bratři. Je rozdelený do troch dní od 15. do 17. júna. TASR informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
viac
24.07.2018
Jánošíkove dni v Terchovej prvýkrát otvoria v jeho rodnej osade Jánošovia
Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej sa prvýkrát začne v rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána Jánošovia. V stredu prvého augusta v nej symbolicky otvoria Jánošíkov dom. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok v Žiline informoval starosta Terchovej Jozef Dávidík.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %