Piatok 30.09.2022
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
11.08.2022 02:25

Goralské folklórne slávnosti sa z centra obce presunuli vyššie


Na archívnej snímke sprievod goralov. Snímka zdroj: (tasr).


V Bachledovej doline v Ždiari vo štvrtok štartuje 26. ročník Goralských folklórnych slávností. Oslava tradičnej goralskej kultúry a tradícii sa koná do nedele 14. augusta na netradičnom mieste.


"Z centra obce Ždiar sa podujatie presunulo do nadmorskej výšky 1200 metrov. Priamo pri vstupe na Chodník korunami stromov sa návštevníkom predstavia ždiarski remeselníci, ktorí sa pokúsia priblížiť časy dávno minulé a ukázať jedinečnosť toho, čo sa v obci podarilo ešte uchovať," uviedla Martina Múdra zo strediska Bachledka.

Svoje výrobky predstaví najstarší remeselník, vyše 90. ročný rezbár Jozef Michlík, Alžbeta Spirčáková predvedie pradenie ľanu, návštevníci uvidia aj výrobu tradičných ždiarskych čepcov a svadobnej party či drevených šindľov a korýtok. "Ako sa vyrába ždiarska valaška - čupaga ukáže Jozef Pitoňák, znalec miestnej histórie, a muzikant Jozef Bachleda zase návštevníkom predstaví výrobu najhodnotnejšej časti ždiarskeho kroja - serdoky, ždiarskych súkenných papúč, sukmany či kurtky," doplnila Múdra. Nebude chýbať umenie klepania kosy, výroba hrablí, kožených zápästkov či družbovských klobúkov. Filip Bekeš odhalí tajomstvo výroby ždiarskych súkenných nohavíc, podľa Múdrej zaujmú aj výšivky ždiarskych košieľ, či už staré karpatské krížikové výšivky alebo výšivky makov na plátenných mužských košeliach.

"Návštevníci sa počas celého podujatia budú môcť zapojiť aj do stavby slamenej sochy Gorala, ktorá dosiahne výšku až 4,5 metra," upozornila Múdra s tým, že pripravený je počas štyroch dní aj pestrý kultúrny program. Okrem domácich folklórnych súborov vystúpia aj Marián Čekovský, Kandráčovci, Cimbal Brothers či viacerí detskí interpreti. Na podujatie sa dá vystúpiť pešo po turistickom chodníku, alebo vyviesť lanovkou.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.07.2019
Slovenskí a poľskí gorali sa stretnú na slávnostiach v Sihelnom
Gorali z Oravy aj z Poľska sa stretnú v nedeľu 21. júla na 27. folklórnych slávnostiach pod Pilskom a Babou horou. Program, moderovaný v goralskom nárečí, sa začne napoludnie v areáli lyžiarskeho strediska v oravskej obci Sihelné slávnostnou svätou omšou za nositeľov tradícií.
viac
19.04.2022
Programová skladba Folklórnych slávností pod Poľanou je pripravená
Programová skladba 55. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve je pripravená. Potvrdil to primátor mesta Ján Šufliarský s tým, že detvianske folklórne súbory sa predstavia v niekoľkých programoch festivalu.
viac
23.05.2022
Detva sa pripravuje na slávnosti, do obnovy amfiteátra dala 55 000 eur
Mesto Detva sa pripravuje na tohtoročné Folklórne slávnosti pod Poľanou, do renovácie prírodného amfiteátra a jeho areálu investovalo 55 000 eur. Potvrdil to hovorca mesta Milan Suja.
viac
17.08.2022
Na festivale v Múzeu kysuckej dediny sa predstavia slovenskí a českí folkloristi
Na folklórnom festivale Jánošík & Ondráš Folk Fest v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke sa v sobotu (20. 8.) a v nedeľu (21. 8.) predstavia slovenskí a českí folkloristi. Informovala o tom hovorkyňa Kysuckého múzea v Čadci Miroslava Jančulová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %