Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
18.12.2019 08:05

Greenpeace: Rok 2019 bol pre ochranu klímy na Slovensku krokom vpred


Greenpeace - logo


Organizácia Greenpeace považuje za krok vpred zmeny, ktoré sa na Slovensku udiali v tomto roku v prístupe k ochrane klímy. Pozitívne hodnotí najmä plán ukončenia ťažby a spaľovania uhlia na hornej Nitre a následný vstup do PPCA - Powering Past Coal Alliance.


Rovnako prelomové je podľa Greenpeace aj pristúpenie Slovenska k podpore uhlíkovej neutrality v EÚ do roku 2050 a podporu vyšších cieľov do roku 2030.       

Podľa organizácie sa na Slovensku za posledný rok úplne zmenila úroveň diskusie týkajúcej sa ochrany klímy, na čom má podľa Greenpeace veľký podiel prioritizovanie tejto témy prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, nárast klimatického hnutia či dôležitosť témy ochrany životného prostredia vo voľbách do Európskeho parlamentu. Organizácia však upozorňuje, že celkovo má Slovensko od ambicióznej politiky v oblasti klímy ešte ďaleko.       

“Vystúpenie Slovenska z tieňa Vyšehradskej štvorky, ktorá často robí kroky blokujúce snahy chrániť klímu v EÚ, je prelomová vec. Klimatická zmena nemala na Slovensku nikdy toľko priestoru a toľko dôležitosti ako v roku 2019. To však neznamená, že všetky kroky boli len pozitívne. Treba povedať aj to, že mnohé z nich, ako napríklad zastavenie ťažby uhlia, tu mali byť už dávno a nie vo všetkom robíme dosť. Príkladom môže byť nedotiahnutý Integrovaný národný energetický a klimatický plán,” uviedol koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Radek Kubala.       

Slovensko je podľa Greenpeace jednou z ôsmich krajín v EÚ, v ktorých minulý rok narástli emisie skleníkových plynov o viac ako dve percentá. Podľa OSN musíme v nasledujúcej dekáde urýchliť znižovanie emisií skleníkových plynov. Koordinátorka kampaní Greenpeace Slovensko Katarína Juríková uviedla, že podľa meraní Eurobarometra narástlo u Slovákov vnímanie klimatickej krízy.       

Organizácia vníma aj prvé politické kroky. „Nielen pred budúcoročnými voľbami, ale najmä po nich sa ukáže, či to myslia politici s ochranou Slovenska pred skutočnými hrozbami vážne a naštartujú tohtoročný pozitívny trend smerom ku konkrétnym krokom na ochranu klímy,” dodala v tejto súvislosti Juríková.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.10.2018
Petržalka je víťazom Národnej ceny SR za kvalitu za rok 2018
Petržalská samospráva sa chce neustále zlepšovať, zefektívňovať svoje postupy, približovať sa ku svojim obyvateľom a zjednodušovať im kontakt s úradom.
viac
17.01.2019
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý envirorezort predložil na pripomienkovanie. Výšku zálohy by malo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR určiť prostredníctvom vyhlášky.
viac
02.01.2020
Úmrtí chodcov pribudlo, Cyklokoalícia žiada ich skutočnú ochranu
Rok 2019 bol pre chodcov na Slovensku opäť tragickejší. Kým v roku 2018 narástol počet usmrtených na 59 obetí, tento rok bol rovnaký počet dosiahnutý už v novembri. Ďalšie obete pribudli aj pred vianočnými sviatkami.
viac
03.01.2020
Hospodárenie mesta v roku 2019 hodnotí primátor ako úspešné
Hospodárenie mesta Žiar nad Hronom v roku 2019 hodnotí jeho primátor Peter Antal pozitívne. "Tento rok môžeme hodnotiť ako úspešný aj čo sa týka financií, aj čo sa týka investícií, ktoré sme robili," skonštatoval Antal.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %