Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
15.02.2016 08:00

Gymnázium Michala Miloslava Hodžu oslávi čoskoro 100 rokov


Historická budova poslala do sveta niekoľko generácií vzdelaných ľudí. (Foto: Panoramio - Alexej Vozár)


Už 100 rokov svojej existencie oslávi o tri roky Gymnázium Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši.


História školy síce siaha až do roku 1912, keď vzniklo Vyššie kráľovské maďarské gymnázium, no storočnicu plánujú osláviť v roku 2019, keď si pripomenú 100. výročie od zmeny na Hodžovo štátne reálne gymnázium s vyučovacím jazykom slovenským. "Začiatok 20. storočia bol pre Slovákov veľmi ťažký, maďarizačné tlaky sa stupňovali a začali práve v školstve. Od zatvorenia slovenského gymnázia v Martine v roku 1875 nemali Slováci ani jednu strednú školu s vyučovacím jazykom slovenským. V prvom desaťročí 20. storočia existovali na Liptove viaceré meštianky, ľudové a cirkevné školy, ale horný a stredný Liptov nemal do vzniku maďarského gymnázia žiadnu strednú školu," povedala pre TASR zástupkyňa riaditeľa Vlasta Serdelová. Gymnázium najskôr pôsobilo v provizórnych priestoroch v budove na Nižnom Huštáku.

Tu sídlilo až do roku 1916, keď sa presťahovalo do novej budovy, v ktorej sídli dodnes. Škola prešla počas svojej viac ako 100-ročnej existencie zmenami kopírujúcimi zmeny v slovenskom vzdelávacom systéme. "V roku 1953 bolo gymnázium školskou reformou premenené na Jedenásťročnú strednú školu, neskôr na Dvanásťročnú strednú školu a v roku 1961 na Strednú všeobecnovzdelávaciu školu," pokračuje s tým, že v roku 1964 sa od nej odčlenila Základná deväťročná škola, no pôsobili v jednej budove, čo spôsobovalo kapacitné problémy. Preto v roku 1966 začali stavať prístavbu, čo situáciu upokojilo. Gymnázium Michala Miloslava Hodžu pôsobí pod týmto názvom od roku 1968.

V septembri 1994 sa opätovne otvorilo osemročné gymnázium so zameraním na ekológiu a cudzie jazyky. Dnes je Gymnázium Michala Miloslava Hodžu samostatným právnym subjektom zriadeným Žilinským samosprávnym krajom. "Kapacita školy je 600 žiakov alebo 20 tried. V súčasnosti máme v štvorročnom aj osemročnom štúdiu 410 študentov. Najväčšími konkurentmi pri získavaní záujemcov o štúdium sú Gymnázium v Liptovskom Hrádku a Evanjelické gymnázium Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši," dodala zástupkyňa riaditeľa.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2023
Začína sa kampaň za zastavenie násilia páchaného na ženách
Tohtoročná kampaň Zastavme násilie na ženách 2023 zdôrazňuje dôležitosť urýchlených investícií, ktoré pomôžu predchádzať a odstraňovať násilie páchané na ženách a dievčatách.
viac
27.11.2023
Envirorezort chce opätovné zavedenie lovu vlka
Lov vlka dravého by mohol byť opäť obnovený na základe stanovovaných kvót, rovnako ako to bolo pred rokom 2021. Vyplýva to z predbežnej informácie zverejnenej na legislatívno-právnom portáli Slov-Lex.
viac
27.11.2023
Mesto Vráble podporí dotáciami športovcov
Vráble podporia dotáciami organizovanie športových podujatí, športové projekty i tréningové akadémie. Ako informovala radnica, o podporu z mestského rozpočtu môžu požiadať právnické osoby, ktoré organizujú športové podujatia, prinášajú inovatívne riešenia, projekty a novinky v oblasti športu.
viac
30.11.2023
Pre niekoho odpad, pre iných poklad
Týmto spôsobom pristupujú zamestnanci Technických služieb mesta Dubnica nad Váhom ku knihám, ktoré svoju životnú púť mali ukončiť na zbernom dvore. Vďaka iniciatíve zamestnancov však v jeho priestoroch vznikla malá knižnica, ktorá ponúka možnosť bezplatnej výpožičky či výmeny rôznorodých titulov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %