Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
29.09.2023 02:05

Handlová: Žiadosti o dotácie bude po novom verejnosť predkladať elektronicky


Foto: SHUTTERSTOCK


Žiadatelia o dotáciu z rozpočtu mesta Handlová budú svoje žiadosti môcť po novom predkladať elektronickou formou. Nové príslušné všeobecne záväzné nariadenie (VZN) tiež reflektuje na ďalšie legislatívne zmeny.


Miestnu normu schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní vo štvrtok 28. septembra.         

Verejnosť bude môcť požiadať o dotáciu prostredníctvom aplikácie handlova.egrant.sk, cez aplikáciu podá i zúčtovanie. Samospráva upravila i výšku poskytovaných dotácií. Mesto poskytne dotáciu maximálne do výšky 50 percent nákladov na jednorazovo realizovanú akciu/projekt namiesto pôvodných 70 percent, rovnako maximálne do výšky 50 percent nákladov na ročnú/sezónnu činnosť oprávneného subjektu namiesto pôvodných 30 percent.         

"Ak oprávnený subjekt žiada o dotáciu na jednorazovo realizovanú akciu/projekt alebo na ročnú/sezónnu činnosť viac ako 40.000 eur, tak mu mesto poskytne maximálne 25 percent z celkovo schválenej dotácie v rozpočte, a to v príslušnom kalendárnom štvrťroku," doplnila radnica. Maximálnu výšku dotácie za rozpočtový rok stanovila samospráva na 40.000 eur v zmysle dodržiavania pravidiel zákona o štátnej pomoci.         

Nové VZN stanovuje i limity pre udeľovanie dotácií v kompetencii primátora a mestského zastupiteľstva, rozširuje oblasti zákazy podpory, určuje konflikt záujmov členov komisie, ktorá posudzuje výšku dotácie, dopĺňa i sankciu pri nesplnení si povinnosti termínu zúčtovania.         

"Navrhované znenie VZN vychádza z problematiky poskytovania dotácií tak z právneho i finančného aspektu, ozrejmuje aj ostatné praktické skúsenosti pri poskytovaní dotácií," skonštatovala samospráva.         

Zavedením elektronického podávania žiadostí a vyúčtovania dotácií predpokladá mesto zníženie prácnosti a odbúranie administratívnej záťaže pre žiadateľov. "Predložený návrh má predovšetkým aktualizovať procesy v zmysle platnej legislatívy, sprehľadniť postup a pravidlá poskytovania dotácií rozpočtu mesta. Podrobne stanoviť rámce, zjednotiť podmienky na podávanie žiadostí, pravidlá schvaľovania a následného poskytovania dotácií, ako aj spôsob vyúčtovania a následnej kontroly," dodala radnica.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.03.2018
Handlová podporí financiami projekty na zlepšenie životného prostredia
Handlová tento rok podporí dotáciou projekty, ktoré majú prispieť k zlepšeniu životného prostredia v meste i jeho okolí. Na aktivity v rámci programu Hoď to tam! vyčlenila financie v rozpočte mesta. Program odobrili handlovskí mestskí poslanci na svojom rokovaní koncom februára.
viac
03.05.2019
Do uzavretia výzvy ostáva pár dní
Už len desať dní, do 13. mája 2019, je možné prihlasovať projekty, ktoré podporí Žilinská župa dotáciami z participatívneho rozpočtu. Župa malým komunitným projektom, ktoré pomôžu zlepšiť životné prostredie, rozdelí 140-tisíc eur.
viac
06.05.2019
Prihlás svoj projekt do participatívneho rozpočtu – čas sa kráti
Záujemcovia o zapojenie sa do Výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Participatívneho rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja na rok 2019 môžu svoje projekty prihlasovať do 20. mája 2019.
viac
10.11.2020
Verejnosť v núdzi môže o pomoc požiadať krajskú nadáciu
Nadácia Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pre podporu rodiny funguje aj v čase pandémie nového koronavírusu. Psychologické, právne či sociálne poradenstvo vzhľadom na bezpečnostné opatrenia poskytuje telefonicky či e-mailom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %