Utorok 22.09.2020
Dnes má meniny 
Móric
°C
07.02.2020 08:00

Hľadá sa podoba maskota EYOF 2021


Logo.


Mesto pod Urpínom je spájané s povesťami o permoníkoch, preto bude banský škriatok aj maskotom EYOF. O jeho podobe rozhodnú deti a mladí ľudia vo výtvarnej súťaži organizačného výboru EYOF 2021 Banská Bystrica a Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).


Banský škriatok permoník kedysi ochraňoval baníkov, o rok a pol však bude pomáhať športovcom a zabávať návštevníkov XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici.

Drobné nadprirodzené bytosti – permoníci - kedysi podľa povestí strážili vzácne nerasty, kopali železnú, zlatú a striebornú rudu a predovšetkým ochraňovali baníkov. V čase nebezpečenstva im mali ukazovať cestu na svetlo zo zavalenej štôlne či priviesť pomoc. Permoníci, ktorí podľa povestí žili vo väčších spoločenstvách v podzemí, však neboli len milí. Ak sa niekto správal hlučne a nerešpektoval ich, tvrdo ho potrestali. Aj keď bane v Banskej Bystrici už dávno zanikli, škriatkovia sa vraj stále potulujú po okolí a ochraňujú spoločensky unavených návštevníkov mesta, aby sa z centra dostali bezpečne do svojich domovov.

Presná podoba banského škriatka permoníka nie je známa. Európsky olympijský festival mládeže Banská Bystrica 2021, n.o. a Slovenský olympijský a športový výbor preto vyhlásili výtvarnú súťaž o návrh najlepšieho maskota tohto podujatia. Súťaž je určená pre širokú verejnosť, od najmenších detí a mládeže až po profesionálov.

Úlohou súťažiaceho je do 28. februára 2020 vytvoriť návrh podoby maskota - permoníka, ktorý bude symbolizovať oblasť Banskej Bystrice. Charakteristika maskota podujatia sa spája s historickou bytosťou banským permoníkom ako pradávnym strážcom a ochrancom nerastov a pokladov v okolí banských štôlní, ktorý opatroval a kopal rudu so vzácnymi nerastami a pomáhal baníkom v práci a varoval ich pred nebezpečenstvom.

Organizátori vypísali štyri kategórie – pre deti do 10 rokov, mládež od 10 do 18 rokov, verejnosť od 18 rokov a profesionálnych výtvarníkov. Do súťaže budú prijaté plošné práce (maľba, kresba, grafiky) a práce vytvorené v grafických programoch. Diela majú byť vo formáte A4 alebo A3, počítačové práce vo formáte pdf. O víťazoch a konečnom návrhu maskota rozhodne odborná porota, ktorú zostavili Slovenský olympijský a športový výbor a Európsky olympijský festival mládeže Banská Bystrica 2021. Víťazné návrhy budú ocenené diplomom a vecnými cenami.

„Veríme, že súťažiaci svojou tvorivosťou a aktívnou účasťou na výtvarnej súťaži podporia zámery Slovenského olympijského a športového výboru a prispejú k propagácii Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2021 a k šíreniu myšlienok olympizmu,“ povedala riaditeľka školského programu pre rozvoj olympizmu EYOF 2021 Banská Bystrica Ivana Motolíková.

V minulosti to síce nebolo pravidlom, ale v posledných piatich desaťročiach sú maskoty neodmysliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí. U fanúšikov sú veľmi obľúbení. Ich úlohou je nielen zabaviť a pobaviť deti, ale tiež „hecovať“ návštevníkov na tribúnach k väčšej podpore súťažiacich. Všeobecne vylepšujú atmosféru celého podujatia. Maskot je zároveň aj základným pilierom marketingových kampaní, symbolizuje usporiadateľskú krajinu, jej zvyky a tradície, zvyšuje ekonomické prínosy pre podujatia. Návštevníci si maskotov berú domov vo forme suvenírov.

Viac informácií o výtvarnej súťaži vrátane propozícií je k dispozícii na weboch Slovenského olympijského a športového výboru https://www.olympic.sk/clanok/sosv-organizacny-vybor-xvi-letneho-eyof-2021-v-banskej-bystrici-vyhlasuju-vytvarnu-sutaz-o-0 a Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021 www.eyof2021.com.

 

Autor: Peter PAŠUTH, OV EYOF 2021 Banská Bystrica


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Dvanásť projektov sa "pobije" o 20.000 eur z rozpočtu Banskej Bystrice
Banskobystričania môžu začať rozhodovať o rozdelení 20.000 eur z participatívneho rozpočtu mesta. Hlasovanie, ktorým ľudia podporia súťažné projekty, sa spustí 22. marca.
viac
16.12.2016
Banskobystričania rozhodnú v participatívnom rozpočte o 30 000 eurách
Mestské zastupiteľstvo schválilo 13. decembra 2016 navýšenie participatívneho rozpočtu oproti minulým ročníkom o 10 000 eur. Do 12. januára 2017 môžu občania podávať projekty a uchádzať sa tým o podporu z participatívneho rozpočtu.
viac
08.06.2019
Mestskí poslanci dali "zelenú" organizácii EYOF v roku 2021
Mestskí poslanci v Banskej Bystrici vo štvrtok drvivou väčšinou hlasov podporili organizovanie a usporiadanie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021 v meste pod Urpínom.
viac
18.01.2020
Maskotom EYOF 2021 bude banský škriatok, hľadá sa jeho podoba
Súťaž je určená pre širokú verejnosť od najmenších detí a mládeže až po profesionálov. Ich úlohou je do 28. februára vytvoriť návrh podoby permoníka, ktorý bude symbolizovať oblasť Banskej Bystrice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %