Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
30.08.2023 01:30

Hradné hry prinesú i ukážky tancov a odevov z čias renesancie a baroka


Snímka zdroj: (novohradske.sk).


Hradný areál vo Fiľakove ožije prvú septembrovú sobotu tradičnou akciou s názvom Fiľakovské hradné hry. V poradí 23. ročník podujatia tento rok prinesie i ukážky tancov a odevov z obdobia renesancie a baroka. Informovalo o tom Hradné múzeum vo Fiľakove (HMF), ktoré podujatie organizuje.


Fiľakovské hradné hry návštevníkom opäť prinesú historickú atmosféru a ukážky každodenného života, kultúry a tradícií z období, v ktorých Fiľakovský hrad zastával významnú vojenskú a strategickú funkciu. V hradnom areáli bude v sobotu 2. septembra počas celého dňa pripravených i množstvo sprievodných aktivít.

"Účinkujúce historické skupiny priblížia život vo vojenských táboroch, bojové techniky a zbrane používané v období medzi 13. a 17. storočím, ale takisto aj bežný život našich predkov, ba dokonca aj dobový bosorácky proces. Chov zvierat a ich využitie v minulosti priblížia ukážky historických plemien pastierskych a loveckých psov," priblížili organizátori s tým, že pripravené je i sokoliarske vystúpenie.

Súčasťou podujatia bude aj chodúľové divadelné predstavenie pre deti, historickí zabávači či rytierska dráha s historickým táborom, v ktorom návštevníci nájdu niekoľko stanovíšť. "V rámci tvorivých dielní si môžu vyskúšať zakladanie ohňa kresadlom, odlievanie olovených guliek do strelných zbraní a sekanie šabľou," dodalo HMF.

V deň konania podujatia bude môcť verejnosť navštíviť aj všetky stále expozície a výstavy hradu. Program Fiľakovských hradných hier ukončí koncert barokovej hudby v atmosfére večerného hradu. Podujatie finančne podporili Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Banskobystrický samosprávny kraj.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2022
Hradné hry priblížia dejiny mesta a okolia od neskorého stredoveku
Tohtoročné Fiľakovské hradné hry návštevníkom priblížia dejiny Fiľakova a jeho okolia v období od neskorého stredoveku až po druhú svetovú vojnu.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
06.06.2023
Hradné hry tento rok prinesú i remeselný trh a stredovekú gastronómiu
Tohtoročné Muránske hradné hry na hrade Muráň v okrese Revúca prinesú bohatší program než po minulé roky. Návštevníci sa môžu tešiť i na remeselný trh či stredovekú gastronómiu. Uviedla to Jana Šmídtová zo Správy Národného parku (NP) Muránska planina, ktorá je spoluorganizátorom podujatia.
viac
31.08.2023
Na Fiľakovskom hrade opäť ožije história počas XXIII. ročníka hradných hier
Na fiľakovskom hradnom nádvorí bude 2. septembra vládnuť historická atmosféra. XXIII. ročník Fiľakovských hradných hier prinesie každodenný život, autentickú kultúru i tradície obdobia, kedy hrad zastával významnú vojenskú a strategickú funkciu
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %