Envi-pak

Húsenice vijačiek voštinových sa zdajú byť nádejou na likvidáciu polyetylénu...

Húsenice vijačiek voštinových sa zdajú byť nádejou na likvidáciu polyetylénu... Húsenice vijačiek voštinových sa zdajú byť nádejou na likvidáciu polyetylénu...

Myšlienku si vedci nechali patentovať a v širokej verejnosti vzbudili nádej, že ľudstvo sa výrazne – ak nie rozhodujúco – priblížilo k zbaveniu sa miliónov ton nahromadených plastových odpadov s niekoľkostoročným rozkladom. Z radov ich kolegov sa však ozvalo nabádanie k opatrnosti a k zachovaniu triezveho pohľadu.

Autori objavu správania sa týchto lariev nočných motýľov  – Federica Bertocchini zo španielskej Universidad de Cantabria a Paolo Bombelli z University of Cambridge – najskôr konštatovali, že v tráviacom trakte húseníc sa nachádzajú mikróby, ktoré dokážu plasty rozkladať. „Musíme však presne zmapovať ako proces funguje,“ skonkretizoval P. Bombelli. „Dúfame však, že sa nám podarí prísť s takým technologickým riešením, ktoré bude problémy s plastovými odpadmi minimalizovať.“

Na druhej strane ich oponenti napríklad upozorňujú, že aj iné organizmy schopné spracovávať plasty už odborníci objavili v minulosti, problémom však ostalo ich praktické nasadenie na odpad z plastov.  Napríklad doprava obrovského množstva húseníc k množstvám plastového odpadu na skládkach. Výskumník z Michigan State Universily Ramani Narayan, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu biologického rozkladu plastov, pre The Atlantic v tejto súvislosti naznačil, že použitie húseníc by v praxi mohlo viac problémov vytvoriť ako pomôcť riešiť.