Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
12.06.2023 07:00

Husitský kostol má vďaka MAS Dolný Liptov a obci novú fasádu


Husitský kostol v Liptovskej osade.


Obnovená fasáda a veža husitského kostola v Liptovskej Osade v okrese Ružomberok sú výsledkom spolupráce obce a Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov. Informovala o tom Zuzana Gvizdová z občianskeho združenia Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov.


"Obec prevzala kostol v dezolátnom stave. Omietka bola zvetraná, opadávala. Veža slúžila miestnym lastovičkám ako domov. Rekonštrukcia fasády a veže prebiehala veľmi citlivo, pretože cieľom bolo zachovať dobový vzhľad tejto unikátnej stavby. To sa nakoniec podarilo a po roku prác sa môžu návštevníci aj obyvatelia obce tešiť z úspešnej realizácie," uviedla Gvizdová.

Československá cirkev husitská vznikla v roku 1920. Oddelila sa od rímskokatolíckej cirkvi a vychádzala tiež z husitského hnutia, ktoré malo ambíciu reformovať cirkev. Počas druhej svetovej vojny bola zakázaná. Kostol v Liptovskej Osade bol postavený v roku 1930. Po vojne slúžil ako sklad a postupne chátral. V roku 2016 ho odkúpila obec.

Starosta Róbert Kuzma ocenil, že sa vďaka MAS Dolný Liptov našiel spôsob financovať aj projekt zameraný práve na udržanie kultúrnej pamiatky. Celkové náklady boli 30 952 eur, príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie z Programu rozvoja vidieka v rámci iniciatívy LEADER.

Obec má s kostolom ďalšie plány. Zo stavby by sa malo stať miesto pre kultúrno-spoločenské podujatia. To si bude vyžadovať rozsiahlu opravu vnútorných priestorov. Pred kostolom má tiež vzniknúť námestie, ktoré v budúcnosti môže slúžiť aj ako oddychová zóna v obci.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.03.2020
V Starej Ľubovni začali s obnovou exteriéru kostola sv. Mikuláša
V týchto dňoch sa začala obnova exteriéru kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, finančné zdroje na rekonštrukciu získala rímskokatolícka cirkev zo zbierky veriacich. Informoval o tom dekan miestnej farnosti Pavol Lacko.
viac
04.05.2023
V obci chcú zveľadiť unikátne pivničky zo zdrojov Interreg
V podtatranskej obci Liptovská Teplička chcú zveľadiť unikátne pivničky, uchádzať sa budú o zdroje z cezhraničného programu Interreg. Informoval o tom Ladislav Sisák, manažér kancelárie miestnej akčnej skupiny (MAS) Pro Tatry, s ktorou obec pri tvorbe projektu spolupracovala.
viac
27.07.2023
Kultúrny dom v Turíku zrekonštruovali za takmer 18 000 eur
Kultúrny dom v Turíku z roku 1974 v týchto dňoch zrekonštruovali za takmer 18.000 eur. Budova bola ešte v pôvodnom stave a vyžadovala si modernizáciu. Informovala o tom Zuzana Gvizdová z Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov.
viac
13.09.2023
Nový chodník v Liptovskej Lúžnej vyriešil pravidelné kolízne situácie
V rámci projektu v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov obec vybudovala lávku cez potok a časť chodníka. Projekt mal hodnotu takmer 42-tisíc eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %