Iniciatíva STRED: Dostupné nájomné bývanie nemôže byť len výsadou veľkých miest, navrhujeme konkrétne riešenia

Snímka: red. ON Snímka: red. ON

Ak sa mladých ľudí spýtate, čo im na Slovensku chýba k tomu, aby sa po škole vrátili domov, aby si založili rodinu a zostali vo svojom rodisku, odpoveď je čoraz častejšie rovnaká - finančne dostupné bývanie. Iniciatíva STRED preto prichádza s konkrétnymi podnetmi, ktoré môžu pomôcť pri výstavbe nájomných bytov aj v menších sídlach a regiónoch mimo najväčších miest. 

Bratislava a Košice nestačia

Aktuálne nastavený model zo strany Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie podľa Iniciatívy STRED pomáha najmä veľkým mestám, čo je síce legitímne, ale nestačí to. Mimo zorného poľa totiž zostáva väčšina Slovenska - okresné mestá, menšie sídla a obce. Treba myslieť na to, že aj regióny potrebujú lákať učiteľov, lekárov, opatrovateľky či mladé rodiny. 

„Na Slovensku máme najnižší podiel nájomných bytov v rámci krajín V4. Ak štát nezasiahne aj v regiónoch, bude sa ďalej prehlbovať ich zaostávanie a mladí ľudia z nich budú odchádzať. Naše návrhy môžu zjednodušiť výstavbu dostupných nájomných bytov vo všetkých typoch miest, nielen tých veľkých a aj pre ľudí s nižšími príjmami,“ uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter. 

Primátor mesta Brezno Tomáš Abel upozorňuje, že vo všetkých okresných mestách Banskobystrického kraja dlhodobo klesá počet obyvateľov, čo spôsobuje najmä negatívny demografický vývoj a odchod predovšetkým mladých ľudí a rodín za lepším životom a podmienkami na západ Slovenska a do zahraničia. 

„Snahou všetkých by malo byť udržanie týchto ľudí v okresoch, kde sa narodili a žijú. Jedným z úspešných nástrojov na korigovanie tohto vývoja je práve aj cenovo dostupné nájomné bývanie, ktoré by malo byť zvýhodnené pred veľkými mestami, kde tento problém v podstate ani nie je,” uviedol primátor Brezna. 

 

Iniciatíva Stred navrhuje:

1. Zjednotenie dĺžky splácania úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania

Dnes sa úvery na kúpu pozemkov a výstavbu bytu a technickej infraštruktúry splácajú v rozdielnej dĺžke, ale podľa Iniciatívy Sred sa tieto tri veci nedajú od seba oddeliť. Navrhuje preto zjednotiť splatnosť na 40 rokov. Výsledok? Pri 2-izbovom byte môže mesačná splátka klesnúť o desiatky eur. Tento krok by zatraktívnil výstavbu nájomných bytov cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB).

„Štát by mal hľadať riešenia, ktoré  zatraktívnia výstavbu nájomných bytov cez ŠFRB, keďže náklady na výstavbu v posledných rokoch výrazne narástli. Tieto náklady sú určujúce pre výšku nájomného. Zjednotenie dĺžky splácania úveru na byt s úverom na pozemok a technickú infraštruktúru nezaťaží štátny rozpočet a zníži nájomné v nájomných bytoch o niekoľko desiatok eur mesačne. Aj takýmito opatreniami, teda rozbehnutím výstavby bytov sa musíme pokúsiť zastaviť odliv obyvateľov z našich miest a obcí,“ uviedol primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

2. Pomoc s prvotnými nákladmi pre menšie obce

Menšie samosprávy často nemajú zdroje na vstupné náklady projektu – napríklad na projektovú dokumentáciu.

Navrhujeme, aby tieto náklady mohli byť prefinancované úverom zo ŠFRB alebo dotáciou Ministerstva dopravy. Pre obec môže ísť o čiastky rádovo v stovkách tisíc eur, ktoré dnes pre ne môžu byť prekážkou výstavby.

3. Nižšia DPH

Iniciatíva STRED navrhuje aj zníženie DPH na 5 percent a to na stavby s podporou ŠFRB a dotáciou Ministerstva dopravy SR. 

 

Návrhy poputujú do parlamentu

„Dostupné bývanie by malo byť súčasťou základnej sociálnej infraštruktúry. Tak k nemu musí štát aj pristupovať – z hľadiska financovania, regulácie aj politickej pozornosti,“ zdôraznil Ondrej Lunter. 

Návrhy, ktoré dnes predstavila Iniciatíva STRED adresuje ministerstvu dopravy, poslancom a poslankyniam NR SR a osobitne parlamentnému výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj.

 

Iniciatíva STRED je skupina župných, mestských a obecných politikov, ktorí sa rozhodli prinášať konkrétne návrhy a riešenia a posúvať do verejnej diskusie témy a záujmy ľudí v obciach, mestách a krajoch. Signatármi sú Ondrej Lunter, predseda BBSK; Tomáš Abel, primátor mesta Brezno; Attila Agócs, primátor mesta Fiľakovo; Peter Antal, primátor mesta Žiar nad Hronom; Marián Habovčík, starosta obce Lenka; Stanislav Horník, primátor mesta Hriňová; Gabriel Mihályi, starosta obce Jesenské; Alexandra Pivková, primátorka mesta Lučenec