Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
21.01.2022 09:40

Investície do kvality života ľudí na hornej Nitre sú prioritou


Bojnická nemocnica. Snímka zdroj: (tasr).


Prioritou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sú v rámci Plánu spravodlivej transformácie investície do kvality života ľudí na hornej Nitre.


Akčný plán transformácie uhoľného regiónu horná Nitra schválila vláda ešte v roku 2019, následne Európska komisia (EK) prijala mechanizmus spravodlivej transformácie. Predpokladom čerpania z tohto mechanizmu je Plán spravodlivej transformácie (PST), ktorý bude zároveň súčasťou OP Slovensko. Ten išiel na prvé kolo pripomienkovania EK v decembri minulého roka, svoje pripomienky k jeho aktuálnej podobe má aj Trenčianska župa.

Pri tvorbe PST vychádzalo MIRRI z viacerých analytických dokumentov a poznatkov z tematických pracovných skupín. Jeho súčasťou sú 3 piliere – hospodárska diverzifikácia a tvorba nových pracovných miest; udržateľné životné prostredie a kvalita života a sociálna infraštruktúra. Práve do tretieho piliera sú zaradené aj projekty zamerané na podporu zdravotníctva.

„Chceme, aby boli z Fondu spravodlivej transformácie podporené najmä projekty, ktoré priamo zlepšia kvalitu života obyvateľov hornej Nitry. Preto plánujeme presvedčiť EK, aby v rámci neho vyčlenila financie na modernizáciu našej bojnickej nemocnice, kde chceme vybudovať nový moderný internistický pavilón,“ zdôraznil predseda TSK Jaroslav Baška.

Práve bojnická nemocnica je kľúčový poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v hornonitrianskom regióne, kde sa dlhoročná environmentálna záťaž podpísala najmä na ľudskom zdraví. „Dôležité je podporiť a zlepšiť zdravotnú starostlivosť o onkologických pacientov a ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Starostlivosť o zdravie je jedným z kľúčových parametrov kvality života a možnosti rozvoja regiónu v budúcnosti,“ doplnil riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz. „Aj napriek tomu, že nariadenie EK nedefinuje zdravotnícke projekty ako oprávnené, je v našom záujme, aby aj tieto projekty boli z FST podporované. S komisiou ešte budú prebiehať rokovania. Momentálne sú jednotlivé aktivity v pláne len všeobecne popísané a budeme sa ich v spolupráci so župou snažiť postupne dolaďovať,“ povedal Peter Balík, poverený riadením Sekcie inovácií, strategických investícií a analýz MIRRI SR.  

Ďalšou dôležitou oblasťou pre región sú vzdelávacie aktivity, preto medzi nosné projekty župa zaradila aj Hornonitrianske centrum vzdelania. Prvú fázu – vznik novej Strednej zdravotníckej školy v Prievidzi kraj financoval z vlastných zdrojov, ďalšie, ktoré budú riešiť aj celoživotné vzdelávanie, by chcel realizovať z FST. Župa má pripravený aj projekt nákupu vodíkových autobusov či znižovania energetickej náročnosti SOŠ Nováky a najväčšieho zariadenia sociálnych služieb v pôsobnosti župy – CSS – Bôrik Nitrianske Pravno. Pripomienky k prvej verzii Plánu spravodlivej transformácie župa zašle MIRRI do konca budúceho týždňa, zároveň však chce požiadať EK o zaradenie možnosti modernizácie bojnickej nemocnice z FST.

Autor: (Lenka KUKUČKOVÁ, Kancelária predsedu TSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.05.2018
Projektové zámery, ktoré majú napomôcť ekonomickému prerodu hornej Nitry
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) spustil v druhej polovici marca zber projektových zámerov na transformáciu regiónu hornej Nitry formou dotazníka na všetkých úrovniach. Termín, do ktorého bolo potrebné zámery na župu predložiť, bol 30. apríl 2018.
viac
27.11.2018
V Prievidzi otvoria v septembri prvú strednú zdravotnícku školu na hornej Nitre
V Prievidzi vznikne od budúceho školského roku stredná zdravotnícka škola (SZŠ). Bude treťou v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) a prvou na hornej Nitre. Zriadenie SZŠ na Vinohradníckej ulici v Prievidzi schválili na pondelkovom zasadnutí poslanci Zastupiteľstva TSK.
viac
03.03.2021
Hygienici zakázali na hornej Nitre predaj nápojov cez výdajné okienka
Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom v okrese Prievidza je vážna. Zdravotníci tam evidujú pacientov, ktorí majú najťažšie stavy ochorenia COVID-19. Dodržiavanie opatrení prídu kontrolovať do okresu i vojaci, hygienici zase zakázali predaj nápojov cez výdajné okienka.
viac
18.02.2022
TSK chce financovať obnovu NsP Prievidza z Fondu na spravodlivú transformáciu
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) rokuje so zástupcami Európskej komisie (EK) o možnosti financovania modernizácie Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach z Fondu na spravodlivú transformáciu. S projektmi z oblasti zdravotníctva totiž EK exaktne nepočíta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %