Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
17.10.2020 10:30

J. Budaj: Samosprávy budú mať pol roka na prípravu separovania bioodpadu


Minister životného prostredia SR Ján Budaj počas tlačovej konferencie MŽP, Slovenskej inšpekcie životného prostredia a Únie miest Slovenska) v Bratislave 15. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák


Samosprávy budú mať pol roka na to, aby sa pripravili na zber bioodpadu. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj. Envirorezort tiež pripravil dve vyhlášky, ktorými upratuje termíny nábehu jednotlivých postupov pri separovaní biodpadu. Taktiež v nich spresňuje postupy.


Spresnenie vychádza v ústrety tým mestám a obciam, ktoré už teraz zabezpečujú povinnosť triedenia bioodpadu. "Ide o ústretové opatrenie pre tieto mestá, pre ktoré sa vytvára dostatočný časový a kapacitný rámec, aby prispôsobili svoj systém práve požiadavkám zo strany ministerstva," uviedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Samosprávy tak budú mať na prispôsobenie čas do 30. júna 2021. Kiča zároveň podotkol, že vyhláška neznamená odklad povinností triedenia bioodpadu.       

Slovenská inšpekcia životného prostredia bude prechod na zber biologicky rozložiteľného odpadu kontrolovať. Nábeh by sa mal urobiť tak, aby nezaťažil obce, mestá a obyvateľov zvýšenými poplatkami. "Tie obce, ktoré by aj nemali nábeh uskutočnený, ale vykonávajú k nemu kroky, nebudú dostávať finančné pokuty, ale v rámci zákona napomenutia," priblížil Budaj.       

Prezident Únie miest a obcí Slovenska Richard Rybníček si myslí, že obce by prechod mohli zvládnuť. Problémom je to pre väčšie mestá, konkrétne sídliská, ktoré sú v nich. "Za polrok sa pripravia tak, aby sme to vedeli bez problémov pred ministerstvom obhájiť," poznamenal.       

Zákon, ktorým sa zavádza povinnosť separovania biologicky rozložiteľného odpadu, bude platiť od 1. januára budúceho roka. Obce a mestá žiadali odklad povinnosti separovania bioodpadu, avšak pre odklad by Slovensku hrozili sankcie zo strany Európskej únie.  

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.08.2020
Odpadové hospodárstvo na Slovensku sa dostalo do krízy
Dôslednú osvetu, vedenie poctivej diskusie s občanmi, ich vtiahnutie do deja a vysvetľovanie vidí ako cestu k obnoveniu dôvery občanov k štátu a jeho inštitúciám premiér Igor Matovič.
viac
19.08.2020
Čo je za odmietnutím odložiť triedenie kuchynských bioodpadov?
Na zavedenie zberu kuchynského bioodpadu ostávajú samosprávam štyri mesiace. Okrem iných nie v Bratislave a v Košiciach, v ktorých ho budú naďalej - ako súčasť zmiešaného komunálneho odpadu - energeticky zhodnocovať ešte dva roky v mestských spaľovniach.
viac
07.07.2021
Vystriedanie zahraničných dovozcov odpadov našimi nemusí byť všespasiteľné
Šéf envirorezortu Ján Budaj podpísal koncom júna memorandum so slovenskými výrobcami cementu o navýšení spaľovania domácich odpadov v slovenských cementárňach. Médiám bol akt prezentovaný ako dosiaľ najväčší enviroprojekt v oblasti riešenia odpadov.
viac
11.01.2023
Envirorezort schválil 26 miliónov eur na podporu triedenia komunálnych odpadov
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) schválilo koncom decembra 2022 projekty za 26 miliónov eur na triedenie zberu komunálnych odpadov takmer v šesťdesiatich mestách a obciach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %