Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
29.01.2020 11:50

J. Droba: Význam má posilňovať kompetencie krajov, nie prekresľovať ich hranice


Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Snímka: TASR


Namiesto diskusie o rušení krajov či prekresľovaní ich hraníc je potrebné otvoriť tému rozšírenia kompetencií vyšších územných celkov (VÚC).


Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba to uviedol v reakcii na návrh reformy verejnej správy, ktorý v utorok prezentovala na svojom mimoriadnom  sneme Únia miest Slovenska (ÚMS).       

"Kraje sú nezastupiteľné pri zabezpečovaní komplexného a udržateľného rozvoja regiónu," zdôraznil Droba, upozorňujúci aj na riziko partikulárnych záujmov miest a obcí v prípade, že by na ne prešli kompetencie vyšších územných celkov (VÚC). Kredit samosprávnych krajov zvyšuje práve to, že dokážu riešiť i problémy presahujúce jednotlivé katastre obcí, týkajúce sa napríklad spádovosti regionálnych škôl a sociálnych zariadení, podpory jedinečnosti regionálnej kultúry a cestovného ruchu. "Budúcnosť je preto v posilňovaní kompetencií kraja, otvoril by som napríklad tému vlastnej daňovej politiky krajov i diskusiu o tom, či by nemali byť jediným zriaďovateľom stredných verejných škôl na svojom území," dodal šéf bratislavského VÚC.        

Droba vidí výrazný význam samosprávnych krajov i pri koordinácii a realizácii kohéznej politiky Európskej únie. „Obzvlášť sú dôležité pri tvorbe partnerstva, ktoré má priniesť spoločné priority všetkých partnerov z územia vhodné na financovanie z európskych štrukturálnych a investičných fondov," odôvodnil Droba.       

Únia miest Slovenska (ÚMS) na utorkovom sneme schválila a prezentovala verejnosti svoj návrh reformy verejnej správy pod názvom Dozrel čas na zmeny. Únia navrhuje nový model deľby právomocí medzi centrálnou správou a samosprávou, nový rozsah komptencií v oblasti regionálnej samosprávy, zmeny vo financovaní a finančnom vyrovnaní pri zabezpečení kompetenčných výkonov a tiež zmenu volebného systému, ktorá by zabezpečila väčšie zastúpenie ľudí z regiónov v parlamente. Zmeny by sa podľa návrhu mali udiať presunom časti kompetencií štátu na regionálne celky, rovnako tiež prevzatím časti agendy VÚC do kompetenčného portfólia miest a obcí. V diskusii s vládou i partnermi medzi samosprávnymi združeniami má vzniknúť podľa ÚMS nová regionálna politika a nové hranice regiónov, ktoré budú vytvorené prirodzene a nie umelo, politicky. Ak nebudú regióny kreované takýmto spôsobom a nedostanú väčšie kompetencie, ÚMS nevidí zmysel v pokračovaní tejto úrovne samosprávy.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2020
Návrh reformy verejnej správy rozvíja aj možnosť zrušenia krajov, priznáva ÚMS
Reštrukturalizácia súčasnej podoby samosprávnych krajov a prechod ich kompetencií do agendy miestnej územnej samosprávy je jednou, no nie jedinou myšlienkou, ktorú obsahuje návrh reformy verejnej správy, pripravenej Úniou miest Slovenska (ÚMS).
viac
29.01.2020
ÚMS: Regionálna samospráva potrebuje prirodzené vymedzenie a väčšie kompetencie
Regionalizácia štátu je podmienená odovzdaním nových úloh a právomocí regiónom, ktoré musia byť vymedzené prirodzene s ohľadom na ich homogénnosť, dopravnú regionalizáciu SR a špecifickosť hlavného mesta SR.
viac
11.06.2021
Na Slovensku je zadlžená viac ako polovica z takmer tritisíc samospráv
Štát samosprávam neuhrádza všetky náklady spojené s výkonom prenesených kompetencií .
viac
12.04.2023
Reformu spravovania štátu považuje ÚMS za nevyhnutnú, návrh MV SR však kritizuje
Otvoriť tému reformy spravovania štátu v nových podmienkach považuje Únia miest Slovenska (ÚMS) za nevyhnutnosť, keďže súčasný systém pokladá za nevhodný a obmedzujúci. Zdôrazňuje však potrebu koncepčného riešenia, nie čiastkového.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %