Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
23.07.2019 12:12

Jánošíkove dni otvoria sprístupnením domu v jeho rodnej osade Jánošovia


Jánošíkov dom v jeho rodnej osade Jánošovia. Snímka: (tasr)


Symbolické sprístupnenie Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade Jánošovia v Terchovej otvorí v stredu 31. júla večer 57. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej.


V amfiteátri Nad Bôrami ho v nedeľu 4. augusta zavŕši galaprogram Jánošík je sloboda a sloboda je večná! Na tlačovej konferencii v Žiline o tom v pondelok informoval šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj.       

Starosta Terchovej Jozef Dávidík pripomenul, že Jánošíkove dni sa vlani podarilo prvýkrát otvoriť v Jánošíkovej rodnej osade. "Tento rok slávnostne otvoríme aj jeho symbolický dom. Je to minimúzeum, v ktorom môžu návštevníci vidieť celú rodinu Jánošíka – otca, mamu, súrodencov. Zároveň uvidia miesto, kde sa Jánošík narodil, a môžu si odtiaľ odniesť aj suveníry s jánošíkovskými motívmi," povedal Dávidík.       

Podľa šéfdramaturga Jánošíkových dní sa bude expozícia niesť v duchu prezentácie Jánošíka cez rodinné súvislosti. "Tento jeho rozmer je málo známy, nie je medializovaný. O rodinných väzbách a súvislostiach sa doteraz ani veľmi nepísalo. Chceme, aby na mieste, kde sa narodil, zazneli v širších súvislostiach. Tomu sú podriadené aj forma a obsah stálej expozície. Formou moderných technológií sa v nej predstaví celá jánošíkovská família – otec, mama a ich štyri deti," uviedol Cabadaj.       

Doplnil, že na ôsmich festivalových pódiách 57. ročníka Jánošíkových dní sa počas piatich dní predstaví v 37 programoch takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ruska a Srbska. "Kľúčovým slovom tohtoročného festivalu je muzikant, s podtitulom Rok jubileí mnohých terchovských muzikantov. Pripomíname si výročia desiatok terchovských hudcov a muzikantov, ktorí písali výrazné kapitoly terchovskej muziky, zapísanej už šesť rokov v zoznamoch UNESCO. Okrem nich si všímame aj jubileá osobností celoslovenského významu, ktoré taktiež prispeli k rozvoju a propagácii terchovskej muziky," vysvetlil Cabadaj.       

Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru podľa neho tradične sľubuje piatkový (2. 8.) terchovský galavečer. "V sobotnom (3. 8.) medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad Bôrami vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Poľska, Ruska, Srbska a záverečné slovo bude opäť patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva divácky atraktívny konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch," uzavrel šéfdramaturg medzinárodného folklórneho festivalu.       

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.08.2016
Výstava o svadobných tradíciách otvorila program Jánošíkových dní
Vernisáž výstavy Môj vienok zelený dolu vodou padá vo štvrtok 4. augusta v priestoroch Makovického domu v Žiline otvorila 54. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý potrvá do 7. augusta.
viac
24.07.2018
Jánošíkove dni v Terchovej prvýkrát otvoria v jeho rodnej osade Jánošovia
Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej sa prvýkrát začne v rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána Jánošovia. V stredu prvého augusta v nej symbolicky otvoria Jánošíkov dom. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok v Žiline informoval starosta Terchovej Jozef Dávidík.
viac
06.08.2018
Jánošíkove dni prekonali rekord v návštevnosti, prišlo 82-tis. ľudí
Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej navštívilo počas prvých piatich augustových dní 82.000 ľudí, čo je prekonanie doterajšieho diváckeho rekordu „terchovského štátneho sviatku“. Do Terchovej v rokoch 2004 a 2009 prišlo 75.000 ľudí. TASR o tom informoval šéfdramaturg festivalu
viac
11.07.2023
Na Jánošíkových dňoch vystúpia účinkujúci zo šiestich krajín
Na 61. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej (2. - 6. 8.) sa na desiatich pódiách predstaví takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Informoval o tom šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %