Utorok 22.09.2020
Dnes má meniny 
Móric
°C
03.02.2017 08:20

Jaskyňa Domica je sprístupnená pre verejnosť


Jaskyňa Domica sa nachádza v tesnej blízkosti štátnej hranice s Maďarskom. Okrem typických štítov, bubnov a kaskádovitých jazierok je pre návštevníkov jaskyne atraktívna plavba na podzemnej riečke Styx.


Jaskyňa Domica v okrese Rožňava v stredu (1. 2.) ako prvá zo šiestich jaskýň v Košickom kraji otvorila svoje brány pre verejnosť.


"Bola otvorená do konca roka ako jediná z jaskýň Slovenského krasu, aj keď ostatné už bilancovali sezónu. Zároveň je jedinou, ktorá svoje brány otvára už začiatkom februára," uviedol Viktor Wurm z krajskej organizácie Košice Región Turizmus.      

Jaskyňa Domica, ktorá je súčasťou zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, sa nachádza blízko hranice SR s Maďarskom, 80 kilometrov od Košíc. "Je najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras a je známa skrze viacero unikátov. V Domici a Čertovej diere, ktoré spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú jeden komplex, žije až 16 druhov netopierov. Domicu charakterizujú veľké a priestranné dómy, napríklad Majkov dóm s kaskádovými jazierkami nazývanými Rímske kúpele," priblížil Wurm.      

Ako prezradil, Domica bola dejiskom nakrúcania slávnej rozprávky Soľ nad zlato z roku 1982, ale ešte dávno predtým – tisícročia dozadu – bola aj útočiskom našich prapredkov, neolitických obyvateľov východného Slovenska. "Ich prítomnosť preukázali rôzne archeologické nálezy, v Domici našli aj kosti jaskynného medveďa," povedal Wurm.      

V Domici je najznámejšia podzemná riečka Styx, ktorou sa dá plaviť. Dostatočný objem rieky podmieňuje počasie, najmä dostatok zrážok v zime. "Domica sa aj vďaka priaznivej situácii na riečke Styx stala v roku 2016, v percentuálnom raste návštevnosti, slovenským 'skokanom' roka, keď jej medziročne pribudlo 83 percent návštevníkov. Z 20 000 v roku 2015 na takmer 39 000 v roku 2016. Sezóna 2016 bola pre túto jaskyňu suverénne najlepšou za ostatných desať rokov," dodal Wurm.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.07.2016
V Domici sa môžu návštevníci previezť po jaskynných vodách
Jaskyňa Domica ponúka návštevníkom prehliadkovú plavbu po jaskynnej riečke. Obnovili ju po dvoch rokoch. Pre nedostatok vody ju nemohli realizovať.
viac
27.04.2017
Cez víkend otvára detská železnica tohtoročnú sezónu
Po zimnom spánku sa prebúdza aj Košická detská historická železnička. Verejná generálka je naplánovaná cez víkend 29. a 30. apríla od 11. do 16. hodiny. Slávnostné otvorenie aj s kovbojským prepadom sa uskutoční v pondelok 1. mája o 9. hodine.
viac
07.04.2018
Klub slovenských turistov Ružomberok otvorí tohtoročnú sezónu na Májekovej chate
Klub slovenských turistov (KST) Ružomberok otvorí tohtoročnú turistickú sezónu na Májekovej chate v nedeľu 8. apríla. Chata sa nachádza v rekreačnom stredisku Malinô Brdo vo výške 965 metrov nad morom a vedú k nej viaceré turisticky značené trasy.
viac
25.06.2018
Počas leta sa na nádvorí hradu predstavia viacerí umelci
Nedeľňajším vystúpením umelcov na Kapušianskom hrade sa popoludní oficiálne začalo hradné leto. Podľa prednostu Obecného úradu v Kapušanoch Jána Zemčáka, ide o novinku. Doteraz vždy v septembri organizovali návrat rytierov na hrad.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %