Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
03.11.2020 12:40

Je predčasné sa vyjadrovať k požiadavke ZMOS súvisiacej s pôžičkami


Snímka zdroj: (tasr).


Požiadavka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na zmenu návratnej finančnej výpomoci v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu na dotáciu je pre Ministerstvo financií (MF) SR novinkou.


Uviedol to tlačový odbor rezortu v reakcii na pondelkovú tlačovú konferenciu združenia s tým, že prichádza v čase, „keď neboli ani spracované všetky žiadosti samospráv”. MF poznamenalo, že je v tomto štádiu predčasné sa k tomu vyjadrovať, pretože vzťahy medzi štátom a samosprávami sú komplexné a nezakladajú sa len na tomto druhu finančnej výpomoci.     

„V tomto smere je tiež vhodné zdôrazniť, že o možnom odpustení pôžičky by na základe zmluvných a zákonných podmienok musela rozhodnúť vláda SR,” uviedlo ministerstvo. Pri pôžičkách pre samosprávy sa podľa slov rezortu počíta s odkladom splátok, pričom prvé budú musieť realizovať v roku 2024. „Stále však platí, že v prípade toho, že sa obce v budúcnosti zapoja do plánovanej reformy samospráv, budú môcť byť tieto pôžičky zmenené na granty,” poznamenal.      

Na otázku TASR, či bude mať štát dostatok financií aj na preplatenie nákladov samospráv pri plošnom testovaní rezort odpovedal, že je pripravený sa aktívne podieľať na takomto financovaní. Zároveň deklaroval, že si prostredníctvom novely zákona o štátnom rozpočte na rok 2020 vytvoril finančný priestor na úhradu nevyhnutných nákladov na základe vtedy známych predpokladov. „MF SR monitoruje vývoj verejných financií na pravidelnej báze, aby finančná pozícia odrážala najaktuálnejšie dáta,” dodal tlačový odbor. Preplatenie nákladov miest a obcí súvisiacich ešte s prvou vlnou pandémie podľa slov MF spadá do kompetencie Ministerstva vnútra (MV) SR. „Podľa našich informácii robilo aj zber relevantných údajov za týmto účelom,” uviedlo MF.      

ZMOS v pondelok vyzval vládu SR, aby bezodkladne preplatila náklady spojené s celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19. Predseda združenia Branislav Tréger zároveň zdôraznil, že doposiaľ neboli uhradené ani náklady súvisiace s prvou vlnou pandémie. ZMOS tiež žiada, aby sa bezúročné pôžičky, ktoré boli samosprávam ponúknuté, stali transferom. Namiesto pôžičky chce dotáciu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.11.2020
V súvislosti s 2. kolom testovania bolo kontaktovaných minimum samospráv
Do utorkového (3. 11.) večera bolo v súvislosti s ďalším kolom plošného testovania oslovených minimum samospráv. Uviedol to hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
viac
20.11.2020
Vláda schválila refundáciu nákladov
Vláda SR vo štvrtok na svojom rokovaní schválila materiál vo vzťahu k refundácii nákladov, ktoré vynaložili mestá a obce v súvislosti s celoplošným testovaním.
viac
24.11.2020
Predseda ZMOS Branislav Tréger sa obrátil na poslancov parlamentu
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa v súvislosti s doterajším nepreplatením výdavkov samospráv za testovanie obrátil na poslancov parlamentu z vládnej koalície, ktorí súčasne pôsobia v pozícii štatutárnych predstaviteľov miest a obcí.
viac
17.05.2021
ZMOS požaduje od štátu, aby financoval objednané
Združenie miest a obcí Slovenska adresovalo ministrovi dopravy a výstavby požiadavku na dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy. Štát namiesto toho, aby doplatil objednané ešte krátil objem peňazí. Mestá a obce sú preto nútené porušovať zákon.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %