Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
12.07.2022 08:25

Jubilejný folklórny festival sa začne dražbou Jánošíkovej čiapky


Snímka zdroj: (Obec Terchová).


Dražbou repliky Jánošíkovej čiapky v jeho rodnej osade U Jánošov sa začne v stredu 27. júla program 60. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej.


Na deviatich pódiách sa podľa šéfdramaturga festivalu Petra Cabadaja predstaví počas piatich dní vyše 1600 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska, Talianska a Ukrajiny.

Kľúčovým slovom festivalu je v tomto roku akronym K.U.M.Š.T. (Kúzlo umenia modernosti šesťdesiatročnej tradície). "Dlhodobo stabilné miesto majú v rámci dramaturgie samostatné detské programové bloky a program seniorských telies z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa býva divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ide o erbové podujatie Jánošíkových dní a tento rok odštartuje po päťdesiaty piaty raz. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií, za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta," uviedol Cabadaj.

Terchovský galavečer predstaví v piatok (29. 7.) folklórny výkvet Jánošíkovho kraja. "V celej kráse a majestátnosti oslávi terchovskú muziku, zapísanú v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V sobotnom (30. 7.) medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Česka, Talianska a Ukrajiny. Záverečné ´slovo´ bude opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému ľudovému orchestru a zboru," doplnil šéfdramaturg festivalu.

Jubilejný ročník vyvrcholí v nedeľu (31. 7.) originálnym predstavovaním furmanov a muzík, respektíve záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami Variácie silnej tradície. "Venovaný bude vlaňajšiemu zápisu prvku Jánošíkovská tradícia do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska," dodal Cabadaj.

Hlavným organizátorom 60. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni je obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a mesto Žilina. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.08.2016
Výstava o svadobných tradíciách otvorila program Jánošíkových dní
Vernisáž výstavy Môj vienok zelený dolu vodou padá vo štvrtok 4. augusta v priestoroch Makovického domu v Žiline otvorila 54. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý potrvá do 7. augusta.
viac
23.07.2019
Jánošíkove dni otvoria sprístupnením domu v jeho rodnej osade Jánošovia
Symbolické sprístupnenie Jánošíkovho domu v jeho rodnej osade Jánošovia v Terchovej otvorí v stredu 31. júla večer 57. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej.
viac
25.07.2019
Jánošíkove dni 2019 v Techovej
Oplatí sa prísť. Jánošíkove slávnosti poznajú priaznivci tradícií a folklóru až za hranicami nášho chotára. V roku 2019 sa v Terchovej uskutoční už 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu, ktorého sa každoročne zúčastňujú umelci zo Slovenska i zo zahraničia.
viac
11.07.2023
Na Jánošíkových dňoch vystúpia účinkujúci zo šiestich krajín
Na 61. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej (2. - 6. 8.) sa na desiatich pódiách predstaví takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Informoval o tom šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %