Streda 08.07.2020
Dnes má meniny 
Ivan
°C
29.10.2019 08:05

K 30. výročiu Nežnej revolúcie je pripravený pestrý kultúrny program


Historická snímka - 30. výročie Nežnej revolúcie


Okrúhle výročie Nežnej revolúcie si pripomenieme rôznorodými aktivitami. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková sa usilovala o to, aby nám náš historický míľnik pripomenul kultúrny program, ktorý tematický zachytáva udalosti Novembra ´89.


„Nežná revolúcia je jednou z najdôležitejších historických udalostí v dejinách Slovenska. V novembri si pripomenieme 30. výročie tohto významného dejinného medzníka Čechov a Slovákov, kľúčového z hľadiska obnovenia demokratického zriadenia v oboch krajinách. Výročie je zároveň vhodným rámcom pre rôznorodé aktivity, ktorými si pripomenieme nespochybniteľný hodnotový potenciál pre dnešok,“ vyjadrila sa ministerka Laššáková.

Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s organizáciami v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a ďalšími spoluorganizátormi prináša informácie o kultúrnom programe, ktorý sa tematický dotýka roka 1989.

Štátne divadlo Košice - 14. novembera 2019, Košice, Činohra

Václav Havel: List Gustávovi Husákovi - V apríli roku 1975 napísal Václav Havel list Gustávovi Husákovi, generálnemu tajomníkovi Ústredného výboru Komunistickej strany Československa, v podstate najmocnejšiemu mužovi vtedajšieho režimu, na ktorý nikdy nedostal odpoveď. Zároveň list poslal do zahraničných tlačových agentúr a list bol preložený do väčšiny svetových jazykov. Havel v ňom pomenováva všetky neuralgické body, strachy a pocity vtedajšej normalizovanej spoločnosti. Je najväčším svedectvom doby, ale paradoxne, ak sa do tohto listu začítame dnes, dostávame intenzívny pocit, že normalizácia nie sú naše dejiny, ale stále pretrvávajúca minulosť. Zvíťazila pravda a láska nad klamstvom a nenávisťou? Kto sú tí, na ktorých čakáme? Provokatívna inscenácia Havlovho listu Gustávovi Husákovi je adresovaná našej Občianskej Spoločnosti pri príležitosti 30. výročia jej zrodu.

Štátny komorný orchester Žilina - 21. novembra 2019, Žilina

Slávnostný koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie - Koncert ŠKO k 30. výročiu Nežnej revolúcie z diel exilových autorov Kolkoviča a Kupkoviča v konfrontácii s netradične poňatým Mozartom a beatlesovkami v barokovom šate. Saxofón evokuje jazz a jazzová hudba je jedným zo symbolov slobody. Beatles a Breiner sú pre nás zasa symbolom rebelstva. To všetko v spojení so skvelou hudbou.

Štátna opera - 16. novembra 2019, Banská Bystrica, Sála Štátnej opery

Koncert k 30. výročiu nežnej revolúcie - Koncert 4 laureátok medzinárodnej speváckej súťaže Gabriely Beňačkovej za účasti opernej divy. Účinkujú: Cécile Achille, Ana Cernicova, Zuzana Weiserová a Karolina Filus. Dirigent: Igor Bulla. Spoluúčinkuje: orchester Štátnej opery.

Slovenské národné divadlo - november 2019, Bratislava

Diskusné večery v SND - Séria 10 diskusných večerov v Modrom salóne SND k téme výročia Nežnej revolúcie.

Hudobné centrum - 8. novembra – 15. novembra 2019, Bratislava, Piešťany

MELOS-ÉTOS 2019 - 15. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa uskutoční v rôznych koncertných sálach. Prehliadka popredných súborov (8 koncertov) s najnovšou tvorbou reflektuje výročie, problémy ľudských práv a slobody v globálnom kontexte.

Slovenské centrum dizajnu - do 17. novembra 2019, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Veľvyslanectvo SR v Londýne

Velvet Generation - Výstava pripomína 30. výročie československej Nežnej revolúcie pohľadom niekoľkých slovenských dizajnérov generácie narodenej v polovici 70. rokov 20. storočia. Autorky a autori prezentovaní na výstave študovali alebo začali študovať na Slovensku (v Československu) v 90. rokoch, v čase veľkých spoločenských i technologických zmien. Ich práca výrazne ovplyvnila kontext dizajnu a umenia na Slovensku a zasiahla i za hranice. Nie sú len dizajnérmi, ale sú organizátormi, podnikateľmi, pedagógmi a spoločensky aktívnymi ľuďmi, a je zrejmé, že bez zmien, ktoré priniesla Nežná revolúcia by bola ich tvorba obmedzená a ostatné aktivity nemožné.

Autor: (MK SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2016
Na Cyklomoste slobody vyrastie železná opona
Súčasťou šiesteho ročníka Festivalu slobody bude aj Víkend zatvorených hraníc, ktorý spoluorganizuje Bratislavský samosprávny kraj. Na Cyklomoste slobody tak od 18. do 20. novembra bude musieť každý spomaliť a okúsiť tak atmosféru totality.
viac
20.09.2019
Mesto vydalo publikáciu k okrúhlemu výročiu Nežnej revolúcie
Radnica v Šali vydala k 30. výročiu Nežnej revolúcie publikáciu, ktorá zachytáva udalosti z novembra 1989. Autorom knihy je Miroslav Demín.
viac
09.11.2019
Výročie Nežnej revolúcie v znamení originálnych kultúrnych aktivít
Pri príležitosti okrúhleho výročia Nežnej revolúcie sú pre verejnosť pripravené rôznorodé kultúrne podujatia. Udalostiam a odkazu Novembra ´89 sú venované aj originálne výstavné, divadelné či filmové projekty.
viac
14.11.2019
Žilina si na námestiach pripomenie 30. výročie novembra 1989
Sériou kultúrnych a spoločenských podujatí si novembrové udalostí z roku 1989 pripomenie aj Žilina. Program, ktorý pripravila samospráva v spolupráci so žilinskými kultúrnymi inštitúciami, ponúkne výstavy, besedy, divadelné predstavenia či konferencie o Nežnej revolúcii.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %