Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
01.04.2021 08:25

K novej turistickej sezóne uvedú audiosprievodcu Špacírka Trnavou


Trnava.


Po uvoľnení protipandemických opatrení čaká na Trnavčanov a návštevníkov mesta nový audiosprievodca Špacírka Trnavou – City Walk.


Prostredníctvom aplikácie prinesie tucet príbehov, viažucich sa k najdôležitejším historickým pamiatkam mesta. Vznik sprievodcu podporilo mesto Trnava prostredníctvom participatívneho rozpočtu, zastrešuje ho Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism. Informoval o tom zastupujúci výkonný riaditeľ Alexander Prostinák.

Názov audiosprievodcu je spätý s trnavským nárečím, v ktorom termín prechádzať sa znamená špacíruvať. „Ak sa turista rozhodne prejsť trasu so všetkými zastaveniami, mal by počítať s časom okolo hodiny a pol až dvoch,” povedala autorka projektu Darina Kukuľová Kvetanová.

Súčasťou aplikácie je navigácia, ale podľa Kukuľovej Kvetanovej trasu si každý môže podľa svojho záujmu nastaviť, začať aj skončiť. Historické pamiatky ako hradby, mestská veža, divadlo, kostoly, ale tiež historickú väznicu na trnavskej radnici predstavila v Špacírke Trnavou cez príbehy, ktoré sa k nim viažu a ktoré sú viac či menej Trnavčanom známe. Zdôraznila, že texty sú k dispozícii až v ôsmich jazykoch. Okrem svetových sú preložené aj do maďarčiny či poľštiny.

Inšpiráciu na vznik projektu našla autorka v maďarskom meste Győr. „S rodinou som bola na cyklistickom výlete v tomto meste, ktoré je opradené rôznymi príbehmi. Uvedomila som si, že aj Trnava má veľa úžasných historiek,” uviedla Kukuľová Kvetanová, ktorá scenár písala počas materskej dovolenky. Jej hlavnou motiváciou bolo predstaviť mesto bez obmedzení a zrozumiteľne. Autorka dodala, že Trnava sa možno čoskoro dočká aj rozšírenej podoby audiosprievodcu a tiež junior verzie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.10.2016
Mesto Košice uviedlo do prevádzky novú mobilnú aplikáciu UBIAN
Košičania tak môžu ako prví otestovať kombináciu moderných technológií a pohodlného cestovania, ktorú im prináša Dopravný podnik mesta Košice a spoločnosť TransData Žilina.
viac
31.07.2017
Projekt zdieľaných bicyklov v Nitre už odštartoval
Mesto Nitra spolu s dopravnou spoločnosťou Arriva odštartovali v piatok 28. júla spoločný projekt zdieľaných bicyklov. Mesto si od projektu sľubuje zlepšenie dopravnej situácie.
viac
29.05.2020
Elektrobicykle trnavského bikesharingu budú v uliciach opäť od júna
Od pondelka 1. júna mesto Trnava opäť spúšťa prevádzku zdieľaných elektrobicyklov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.
viac
09.01.2021
Mesto Prešov získalo významného partnera v oblasti Smart City
Mesto Prešov podpísalo memorandum s Unicorn University, súkromnou vysokou školou v Prahe. Cieľom je spolupráca pri výskume problematiky Smart City v oblasti informačných a komunikačných technológií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %