Streda 08.07.2020
Dnes má meniny 
Ivan
°C
21.11.2019 10:05

Kapacitu materskej školy v obci Čirč zvýšili dvojnásobne


Letecký pohľad na obec Čirč. Snímka zdroj: obeccirc.sk


V obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa odovzdali v stredu do užívania novú materskú školu (MŠ). Rekonštrukciou a prístavbou pôvodnej, takmer 40-ročnej budovy, sa podarilo zvýšiť kapacitu škôlky z 21 na 46 detí.


Obec je tak podľa starostu Michala Didika už teraz pripravená na zavedenie povinnej školskej dochádzky pre deti od piatich rokov.       

„V Čirči nikdy nebola poriadna škôlka, stále to bolo len v provizórnom rodinnom dome. Myslím si, že naše deti a hlavne rodičia budú spokojní, keďže už teraz sme kapacitne pripravení na nové pravidlá. Vytvorili sme aj jedno nové pracovné miesto,” uviedol Didik s tým, že MŠ navštevuje v tomto školskom roku 40 detí, z toho osem Rómov. Škôlku sa podarilo vybudovať vďaka nenávratnému finančnému príspevku vo výške 320.000 eur z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, pričom celkové náklady dosiahli takmer 340.000 eur.

„Starosta mal víziu, aby každé dieťa v obci malo miesto v materskej škole, čo sa dnes splnilo. V Čirči sa daria veci, ktoré sú v celej republike jedinečné. Najskôr to bolo pilotné vyrovnanie pozemkov, potom si založili sociálny podnik, ktorý pomohol pri výstavbe škôlky. Teraz ideme spoločne do výstavby komunitného centra. Samosprávy však musia byť na čerpanie prostriedkov pripravené. My ponúkame pomocnú ruku, no ostatné je na nich. Táto obec je dôkazom toho, že keď je snaha, sú aj výsledky,“ skonštatoval splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.       

Škôlka bude plná detí už od štvrtka 21. novembra, z rekonštrukcie sa teší aj vedenie MŠ. Pribudla tam totiž jedna spálňa, takže vedia poskytovať celodennú starostlivosť pre všetky deti, čo predtým nebolo možné. „Do mesiaca by nám mal prísť ešte nový nábytok - šatne, stoličky, stoly a postieľky v hodnote 25.000 eur,” doplnila zástupkyňa pre MŠ pri Základnej škole v Čirči Jaroslava Gomoľáková.

Zateplením budovy by malo dôjsť aj k úspore na prevádzkových nákladoch. V areáli MŠ takisto pribudli nové chodníky a oplotenie. Obec postavila škôlku vlastnými silami a za pomerne krátky čas, za štyri mesiace. Práce na stavbe realizovala obecná firma Solisko Čirč, ktorá zamestnáva 23 ľudí z obce. V tomto čase už začali s výstavbou komunitného centra. „Do zimy chceme mať hrubú stavbu pod strechou, aby mali ľudia prácu,” dodal starosta. Aj na financovanie tejto stavby obec Čirč získala prostriedky z Ministerstva vnútra SR, a to vo výške 330.000 eur. Po dokončení centra v ňom vzniknú ďalšie štyri pracovné miesta. V obci Čirč žije aktuálne približne 1300 obyvateľov, z toho viac ako štvrtinu tvoria Rómovia a vyše desať percent Rusíni.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Komárno buduje v časti Veľký Harčáš nové komunitné centrum
Mesto Komárno buduje nové komunitné centrum v mestskej časti Veľký Harčáš. Výstavba sa začala v máji, ukončená by mala byť do konca tohto roka.
viac
16.12.2016
Medzilaborciam schválili dotáciu na škôlku pre deti z rómskych komunít
Medzilaborce boli úspešné pri získavaní dotácie na projekt výstavby materskej školy na Zámočníckej ulici pre 80 detí prevažne z marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Ministerstvo vnútra SR ako sprostredkovateľský orgán mestu schválilo na projekt sumu 617 500 eur.
viac
27.10.2017
Samospráva chce zrekonštruovať Komunitné centrum na Šobove
Banskoštiavnická samospráva plánuje zrekonštruovať Komunitné centrum, ktoré svoje aktivity vyvíja v lokalite Šobov, kde žije početná rómska komunita.
viac
02.08.2019
Druhý august patrí pietnej spomienke na obete rómskeho holokaustu
Druhého augusta si pripomíname Pamätný deň holokaustu Rómov. V noci z 2. na 3. augusta 1944 v koncentračnom tábore Auschwitz-Bierkenau nacisti pripravili o život takmer 3-tisíc Rómov a Sintov, medzi nimi aj deti, matky a starších ľudí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %