Sobota 26.09.2020
Dnes má meniny 
Edita
°C
15.01.2020 10:10

Kaštieľ v obci sa ďalej rozpadáva, jeho záchrana je v nedohľadne


Klasicistický kaštieľ v obci Skároš - dnes už ruiny. Snímka (tasr)


Klasicistický kaštieľ v obci Skároš (okr. Košice - okolie), ktorý má v správe Ministerstvo vnútra (MV) SR, je už roky v dezolátnom stave a rozpadáva sa. Ministerstvo argumentuje, že vzhľadom na vlečúci sa majetkový spor nemôže investovať do údržby tejto národnej kultúrnej pamiatky, ani ju predať.


Kedysi pôvabná kúria z konca 19. storočia slúžila ako sídlo šľachtického rodu Feketeovcov. Architektom budovy bol Arpád Jakab, ktorý v Košiciach spolu s bratom postavil známy Jakabov palác. Budova v strede obce pritom bola až do 90. rokov minulého storočia funkčná. "Postupne sa rozpadáva, strecha spadla pred pár rokmi a je to stále horšie, zarastá to, takže to vyzerá hrozne. Myslím si, že kým celý ten spor skončí, tak sa z toho stane len ruina," uviedol pre TASR starosta Skároša Ľubomír Vranka.       

V prípade rekonštrukcie by sa pamiatka podľa neho mohla stať pýchou obce, takto je to naopak s tým, že samospráva na to nemá žiadny dosah. "Je to de facto vec štátu a súdov, ktoré roky nevedia rozhodnúť. Nám by bolo jedno, kto by bol vlastníkom, len nech sa to zachráni, ale vidím to dosť pesimisticky," dodal starosta.      

Majetkový spor trvá už od roku 2001, keď nárok na kaštieľ vzniesla na Okresnom súde Košice - okolie príbuzná rodiny bývalých majiteľov. V roku 2015 mal už súd vyriecť verdikt, žalobkyňa však pred tým zomrela, a to bez zanechania závetu a priamych dedičov. Išlo o prekážku v ďalšom súdnom konaní do ustálenia právneho nástupcu po nebohej. Dosiaľ sa čaká na výsledok spormi komplikovaného dedičského konania.       

"S týmto nehnuteľným majetkom MV SR nemôže v súčasnosti ďalej nakladať a musí počkať na konečné rozhodnutie súdu. Súd stále určuje okruh dedičov, po ich určení bude rozhodnuté o vlastníctve nehnuteľnosti," informoval TASR tlačový odbor ministerstva.       

Kúriu s veľkým pozemkom po druhej svetovej vojne skonfiškoval štát. Slúžila ako materská škola a do roku 1991 ako špeciálna škola pre deti. Neskôr sa o objekt nikto nestaral, a tak podliehal devastácii.       

MV SR uvádza, že musí postupovať v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách a nemôže vynakladať finančné prostriedky na majetok, ktorého nie je vlastníkom. "Nemôžeme teda ani investovať do údržby kaštieľa, keďže pri správe majetku štátu sme povinní pri investíciách zachovávať hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť použitia prostriedkov," konštatoval rezort.       

V minulých rokoch sa objavili záujemcovia uvažujúci o renovácii a využití tejto pamiatky. Jednou z možností by bolo vybudovanie domova dôchodcov, potrebné by však boli veľké finančné investície.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2016
Spravodlivosť v područí mocných?
To, že ten istý senát, na tom istom súde argumentuje v tej istej veci dvakrát rozdielne narúša princíp právnej istoty, garantovaný Ústavou SR, uvádza v liste redakcii ON primátorka Prievidze a zároveň poslankyňa NR SR Katarína Macháčková. Uverejňujeme ho v plnom znení.
viac
19.09.2017
Mesto prehralo súd s Milbachom o miliónové pozemky
Mesto Vysoké Tatry prehralo súdny spor s Bývalým urbárskym spolumajiteľom Milbach – pozemkové spoločenstvo o dôležité pozemky, ktorý trval 12 rokov.
viac
14.02.2020
Mesto Humenné zvažuje odkúpiť väčšinový podiel HES
Mesto Humenné zvažuje odkúpenie väčšinového podielu Humenskej energetickej spoločnosti (HES). Zmluva s HES zaručujúca distribúciu tepla končí v decembri tohto roka, odkúpenie jej 67-percentného podielu by z mesta urobilo jediného vlastníka spoločnosti.
viac
15.06.2020
ŽSK zrekonštruuje kaštieľ v Oščadnici
Kaštieľ v Oščadnici bude modernejší i väčší. Žilinská župa začala s jeho modernizáciou v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú viac ako 640-tisíc eur. Župa spolufinancuje projekt vo výške zhruba 300-tisíc eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %