Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
09.07.2024 02:00

Klimatizačnú jednotku si na bytovom dome nemôžu vlastníci inštalovať svojvoľne


Ilustračná snímka, zdroj: ZLSBD


V letných dňoch čelia vysokým teplotám všetci ľudia, no najmä tí, ktorí žijú v bytových domoch a nemajú klimatizáciu. Zabezpečiť si klimatizáciu sa môže na prvý pohľad zdať jednoduché. Stačí ju zakúpiť a nechať si ju nainštalovať spoločnosťou, ktorá tieto služby zabezpečuje.


To však neplatí pre obyvateľov bytových domov, pretože s inštaláciou klimatizácie sú v tomto prípade spojené viaceré povinnosti.

Je nutné si uvedomiť, že inštaláciou klimatizácie vlastník bytu zasahuje do spoločného priestoru, vzhľadom na to, že je umiestnená priamo na fasáde. Inštalácia môže spôsobiť poškodenie celistvosti zateplenia, a teda môže vzniknúť miesto potenciálneho zatekania, čo má za následok znehodnotenie zateplenia alebo možný vznik plesní pod izolantom.

S inštaláciou klimatizácie sú však spojené niektoré nežiadúce účinky, s ktorými sa pre zmenu stretnú ostatní obyvatelia bytového domu. Prvým takýmto javom je odvod kondenzačného výtoku, ktorý vzniká samotnou činnosťou klimatizácie, čo počas horúcich dní môže byť aj 40 litrov denne. Tento kondenzačný výtok potom môže znepríjemňovať život susedom tým, že im kvapká na ich balkóny či steká po fasáde bytového domu, pokiaľ majiteľ nezabezpečí jeho zachytávanie. Druhým javom je hluk, ktorý klimatizačná jednotka pri jej používaní produkuje a to môže byť opäť rušivým elementom, ktorý môže naštrbiť susedské vzťahy. O estetickej stránke umiestnenia klimatizácií na bytových domoch by sa dal napísať samostatný článok. Nesúmerne a rôznorodo umiestnené klimatizačné jednotky pôsobia z estetického hľadiska rušivo.

Fasáda je spoločným priestorom

Vlastníci sa častokrát domnievajú, že to či si klimatizáciu zabezpečia alebo nie, je plne na ich rozhodnutí, no v tomto prípade sa mýlia. Prečo? Pretože v § 2 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je jasne definované čo sa považuje za spoločné časti domu a fasáda do nich patrí. Fasáda je spoločnou časťou bytového domu tak ako aj lodžie, balkóny a terasy s právom výlučného užívania v zmysle § 19 tohto zákona. No čo je dôležitejšie je skutočnosť, že podľa § 14b ods.1 písm. m) tohto zákona nie je možné do nich zasahovať na základe individuálneho rozhodnutia vlastníka, keďže sa jedná o zásah do spoločného majetku ostatných spoluvlastníkov. Na takýto zásah teda potrebuje súhlas aj ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v kvóre nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.

V praxi sa však bežne inštalujú klimatizačné jednotky na fasády bytových domov bez predchádzajúceho súhlasu ostatných vlastníkov a správcovia, predsedovia ale aj ostatní vlastníci pred tým zatvárajú oči.

Autor: JUDr. Mgr. Marek Perdík, predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2016
V Považskej Bystrici pribudne 86 nájomných bytov vyššej a strednej kategórie
V Považskej Bystrici sa po niekoľkoročnej stagnácii opäť rozbieha výstavba nájomných bytov. Po bytovom dome na sídlisku SNP pri športovej hale začali s výstavbou bytových domov ďalšie dve súkromné spoločnosti.
viac
28.01.2020
Ľudia z okolia bytovky na Mukačevskej ulici dostanú spotrebný tovar
Do Prešova dorazil kamión plný nových kobercov, laminátových podláh, vinylových podláh, tapiet, záclon a garniží v hodnote 10-tis.eur.
viac
21.01.2021
Mesto Košice chce na Jesenského ulici stavať nájomné byty
Na Jesenského ulici v Košiciach by mohli vyrásť mestské nájomné byty. Mesto vyhlásilo súťaž návrhov na ich výstavbu, lehota na predkladanie ponúk uplynie 1. februára.
viac
05.09.2023
V Bernolákove plánuje investor vybudovať bytové i rodinné domy
V Bernolákove v okrese Senec plánuje developer vybudovať bytové aj rodinné domy. Celkovo má vzniknúť niekoľko desiatok bytov, rodinné domy i bungalovy. Vyplýva to zo zámeru, ktorý investor - spoločnosť SJ družstvo Property, predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %