Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
12.03.2020 07:30

Komunálne lesy majú rôzny prínos


Ilustračná snímka: (int.).


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa pýtalo starostov a primátorov na to, aký prínos majú komunálne lesy a v čom vidia ich kľúčové funkcie.


Biodiverzita a ochrana pôdy

Z prieskumu vyplýva, že 36,1 % starostov a primátorov zaradených do prieskumu vidí prínos komunálnych lesov v podpore biodiverzity, rozmanitosti a stability lesov. Pôdoochrannú činnosť a zalesňovanie vníma ako prínos komunálnych lesov 32,6 % respondentov. Ďalších 28,3 % uviedlo prínos v súvislosti s vodozádržnými funkciami. Zvyšné 3 % opýtaných uviedlo iný prínos.

Zdravie a rekreácia

Najviac oslovených, presnejšie 45,7 %, vidí prínos lesov vo vzťahu k poľovníctvu. O niečo menej respondentov, konkrétne 42,9 % uviedlo prínos v podpore turisticko-športových a rekreačných aktivít. Úžitok z hľadiska lesnej pedagogiky a práce s deťmi vidí v komunálnych lesoch 10 % opýtaných a zvyšných 1,4 % uviedlo iný prínos.

Komunálne lesy majú nezastupiteľné miesto v ochrane a tvorbe životného prostredia a pri plnení viacerých ekonomických, ale aj spoločenských a edukačných funkcií. Prístup samospráv k lesnému hospodárstvu v podobe konkrétnych aktivít, činností a ich využívaní odráža preferencie a očakávania miest a obcí od správy komunálnych lesov.

Prieskum zameraný aj na tieto otázky realizovalo Združenie miest a obcí Slovenska v čase od 27. januára 2020 do 28. februára 2020 na vzorke 502 respondentov. Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. Súčasťou formulovaných záverov z prieskumu je aj tzv. druhostupňové triedenie dát, aby sme poznali postoje k tejto problematike s prihliadnutím na veľkostné kategórie obcí a tiež jednotlivé regióny.

Autor: (Michal KALIŇÁK, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.03.2020
ZMOS pozná postoje samospráv k obecným lesom
Združenie miest a obcí Slovenska pozná postoje starostov a primátorov k problematike obecných lesov. Poznáme prístup k správe a prenájmu, spôsob obhospodarovania lesov, ale aj ich prínos pre komunál.
viac
06.05.2020
Rozpočet je nástroj riadenia miest a obcí
Združenie miest a obcí Slovenska sa v nedávnom prieskume sústredilo na vnímanie rozpočtov komunálu. Z prieskumu okrem iného vyplýva, že rozpočet mesta či obce nie je iba základný ekonomický zákon každej samosprávy. Pre veľkú skupinu starostov a primátorov predstavuje aj nástroj finančného riadenia.
viac
09.06.2020
Ochrana komunálneho majetku v centre pozornosti
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s podujatiami v regiónoch. Aktuálne pre primátorov, starostov, aj odborných zamestnancov samospráv organizujeme workshopy zamerané na tému majetkových prevodov v rámci režimu - prípady hodné osobitného zreteľa.
viac
16.06.2020
Väčšina samospráv komunikuje elektronicky
Výrazný počet samospráv komunikuje elektronicky a rozumie všetkým povinnostiam vykonávaným elektronickou formou, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie výkonu verejnej moci. Aj to vyplýva z nedávneho prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %