Utorok 20.10.2020
Dnes má meniny 
Vendelín
°C
11.09.2019 12:15

Košice potrebujú ucelenú stratégiu bývania marginalizovaných skupín


Sprava primátor Košíc Jaroslav Polaček a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz v nelegálnej rómskej osade Pri Bitúnku v Košiciach. FOTO TASR – František Iván.


Nelegálnu osadu v záhradkárskej lokalite Jarmočná – Pri bitúnku v utorok večer spolu s primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom navštívil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.


Podľa neho je v Košiciach v oblasti bývania marginalizovaných skupín potrebné vytvoriť ucelenú stratégiu. Pracovné stretnutie vyplynulo z uznesenia mestského zastupiteľstva, na ktorom poslanci neschválili prenájom pozemkov pre výstavbu charitného domu v mestskej časti (MČ) Juh neďaleko uvedeného osídlenia.      

"Na Luníku IX je rozrobených niekoľko projektov, aj na Demetri - či už je to prestupné bývanie alebo ďalšie aktivity. Je už na čase, aby sme sa venovali aj ďalším osadám," povedal po spoločnom stretnutí na magistráte Polaček s tým, že v uvedenej osade žije asi 30 rodín, čo je okolo 150 ľudí.       

Ravasz dodal, že hovorili aj o Atlase rómskych komunít. "Chceli sme preveriť, či sme naozaj zachytili všetky osídlenia v rámci mesta, ktoré má veľké katastrálne územie, a sú tu rôzne mestské časti. Tie rómske komunity sú do istej miery aj mobilné, to znamená migráciu medzi MČ. Toto všetko sme chceli zachytiť a myslím si, že spoluprácu v tejto oblasti ešte nadviažeme," povedal. Zároveň vyzdvihol vedenie MČ Luník IX. "Premena je absolútne jednoznačná - aj pre Košičanov, aj pre ľudí, ktorí si myslia, že Luník je ešte stále tá najťažšia lokalita na Slovensku. Vôbec to nie je pravda. Je tam toho ešte dosť, čo musíme riešiť, ale naozaj sa to hýbe dobrým smerom," spresnil.       

Čo sa týka možností, ktoré prichádzajú do úvahy v  lokalite Jarmočná – Pri bitúnku, povedal, že ich zváži. "Hľadáme také riešenia, ktoré sú vhodné pre celú komunitu," uzavrel Ravasz.       

MČ Luník IX chce byť pri riešení situácie v uvedenej osade súčinná. Starosta Marcel Šaňa hovorí, že v nej žijú aj rodiny s trvalým pobytom na Luníku IX, ktoré by sa mohli vrátiť naspäť a zapojiť sa do systému prestupného bývania.       

Mestskí poslanci budú 19. septembra opäť rokovať o prenájme pozemku pre Arcidiecéznu charitu Košice (ACHK), ktorá chce na Jarmočnej ulici postaviť charitný dom. V júli poslanci zámer tesne neschválili, no odsúhlasili doplňujúci návrh. V ňom primátora požiadali, aby inicioval spoluprácu s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity za účelom tvorby komplexného riešenia nelegálnych osád na celom území mesta a inicioval rokovania s vlastníkmi dotknutých pozemkov v uvedenej záhradkárskej lokalite v MČ Juh za účelom riešenia nevyhovujúcej situácie s bezpečnosťou, čistotou a dodržiavaním verejného poriadku.       

Polaček v utorok uviedol, že splnením uznesenia sa odstránia prekážky, ktoré výstavbe bránia. Proti nej obyvatelia MČ Juh spisovali aj petíciu, zároveň pripomenuli, že v súčasnosti sú obťažovaní správaním neprispôsobivých občanov, ktorí sa zdržiavajú v uvedenej záhradkárskej lokalite.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.02.2017
Obce s rómskymi komunitami budú môcť odstrániť čierne skládky odpadu
Obce s marginalizovanými rómskymi komunitami budú mať príležitosť odstrániť nelegálne skládky odpadu na svojom území a zlepšiť systém nakladania s odpadom. Umožní im to ministerstvo vnútra, ktoré ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje vyhlásilo výzvu s takýmto zameraním.
viac
06.03.2018
Firmy a neziskové organizácie sa zaoberali otázkou zamestnávania Rómov
Zamestnávanie Rómov bolo témou utorkového stretnutia zástupcov firiem z východného Slovenska a neziskových organizácií v Košiciach. Podujatie pod názvom Rómovia ako šanca pre pracovný trh v regiónoch pripravila Nadácia Pontis.
viac
21.02.2019
Á. Ravasz: Rozširovanie toluénu v osadách treba zastaviť
Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza čoraz viac obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít prepadáva drogám. Často siahajú po relatívne lacnom, dostupnom, no nebezpečnom toluéne, respektíve po syntetickej náhrade marihuany, zvanej herba.
viac
04.04.2019
Sídlisko Ťahanovce chce zlikvidovať osadu, mesto pripomína súdny spor
Tri murované chatky v oblasti Majetkár v košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, blízko diaľničného privádzača z Prešova do Košíc, chce starosta MČ Miloš Ihnát odstrániť. Tvrdí, že Rómovia, ktorí sa v týchto prevažne nelegálnych a zničených stavbách zdržiavali, sa po dohovoroch vysťahovali.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %