Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
31.08.2023 08:25

Košice sa stanú cez víkend dejiskom medzinárodnej leteckej šou


L-39 Albatros. Snímka zdroj: (tasr).


Vzdušnú akrobaciu, moderné aj historické stroje či rôzne sprievodné atrakcie prinesie ďalší ročník Leteckých dní Košického kraja, ktorý sa na košickom letisku uskutoční najbližší víkend (2. - 3. 9.). Informovala o tom Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT).


Podujatie prinesie viacero noviniek. Jednou z nich budú americké výcvikové lietadlá T-6 Harvard. Pútavé bude podľa organizátorov aj lietadlo L-39 Albatros. Slovenská letecká elita ukáže svoje umenie na lietadlách L-29 Delfín. Z Maďarska sa zas predstavia Zoltán Veres na lietadle MXS a Gyula Vári predvedie svoje kúsky na YAK-52 a YAK-55. Každoročne sa do Košíc vracia aj poľský pilot Lukasz Czepiela, ktorý je známy svojimi odvážnymi prvkami. Airshow tiež ponúkne jazdu dvoch lietadiel MIG 15 a vystúpenie domácej letky napodobňujúcej letecké boje z druhej svetovej vojny.

Okrem vzdušných vystúpení pripravili aj program na zemi. "Silové zložky Hasičského záchranného zboru a okresné riaditeľstvo Policajného zboru ukážu svoje schopnosti a predvedú aj simulovaný prepad letiska. Návštevníci si budú môcť pozrieť stánok Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a v stánku strojníckej fakulty návštevníkov zasvätia do tajov vodíkových technológií a nízkotlakého uskladnenia vodíka, aj s ukážkou dopravných prostriedkov na vodíkový pohon. Pre milovníkov rýchlosti nebudú chýbať pretekárske formuly a super 'quadkolka'," spresnil hlavný organizátor Matúš Ondáš. Súčasťou podujatia budú napríklad i kolotoče, nafukovacie atrakcie, gastrozóna aj bubnová show.

Podľa výkonnej riaditeľky KRT Lenky Vargovej Jurkovej toto podujatie láka návštevníkov nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. "Pravidelné účasti svetoznámych pilotov zase preukazujú atraktívnosť podujatia aj pre medzinárodnú akrobatickú komunitu," povedala. Význam podujatia v medzinárodnom kontexte rastie aj podľa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. "Už niekoľko rokov po sebe ide o adrenalínové vzdušné vystúpenia, no hlavne o živé diskusie návštevníkov s pilotmi aj akrobatmi," dodal.

Letecké podujatie pripravil Košický aeroklub s podporou KSK a jeho dotačného programu Terra Incognita. Organizátori pre záujemcov ponúkajú aj živé vysielanie prostredníctvom webovej stránky podujatia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.08.2016
Na leteckých dňoch predstavia v rámci statických ukážok 85 lietadiel
Okolo 85 lietadiel v rámci statických ukážok a ďalšie desiatky strojov vo vzduchu - to všetko uvidia návštevníci tohtoročných Medzinárodných leteckých dní Slovak International Air Fest (SIAF) 2016. Uskutočnia sa 27. a 28. augusta na Leteckej základni Sliač.
viac
03.09.2019
Košické letecké dni 2019 potrvajú celý víkend
Po roku sa do Košíc vracia najväčšia air-show na východnom Slovensku. Defilé historických a moderných lietadiel, ako aj akrobatické špeciály so svetoznámymi pilotmi si diváci v metropole východu užijú už najbližšiu sobotu a nedeľu.
viac
27.08.2021
Letecké dni Košického kraja sa po ročnej prestávke uskutočnia tento víkend
Pre návštevníkov bude v areáli Aeroklubu pri košickom letisku pripravené akrobatické lietanie, ale aj moderné armádne helikoptéry či historické stroje.
viac
03.09.2022
Cez víkendové letecké dni bude premávať kyvadlová doprava
Podujatie Letecké dni Košického kraja 2022 sa bude v sobotu a nedeľu (3. - 4. 9.) konať na košickom letisku, čo ovplyvní aj organizáciu mestskej hromadnej dopravy. Pre návštevníkov bude slúžiť kyvadlová doprava. Informoval o tom Dopravný podnik mesta Košice (DPMK).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %