Pondelok 09.12.2019
Dnes má meniny 
Izabela
°C
19.01.2018 07:15

Košice žiadajú od rezortu financií pôžičku na vykrytie nákladov na projekt MET


Snímka z jedného z kontrolných dní modernizácie električkových tratí v Košiciach.


Európska komisia zmenila pravidlá, Košice a Bratislava potrebujú vykryť výpadok DPH.


Mesto Košice požiadalo ministerstvo financií o bezúročnú návratnú finančnú výpomoc vzhľadom na zmenu podmienok v rámci realizovaného projektu modernizácie električkových tratí (MET). Mestu Košice v ňom bola schválená zmluva o dielo a následne zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku v modeli financovania: EÚ a štát 95 percent a spolufinancovanie mestom 5 percent. Schválená a podpísaná zmluva obsahovala sumu vrátane DPH.

Stavba MET bola začatá v novembri 2016 a v minulom roku dostalo mesto Košice oznámenie, že rozhodnutím Európskej komisie bolo mestu pozastavené čerpanie oprávnených výdavkov na DPH. V nadväznosti na toto rozhodnutie boli mestu Košice krátené zdroje na realizáciu stavby MET vo výške 20 percent. Mesto Košice muselo zároveň vrátiť finančné prostriedky zo starších žiadostí o poskytnutie NFP, kedy bola DPH mestu Košice regulárne preplatená.

Bol teda zmenený systém podmienok počas programovacieho obdobia. Tento problém sa týka aj hlavného mesta Slovenskej republiky. Pre Bratislavu rozhodnutie Európskej komisie znamená dodatočné finančné náklady na celé programové obdobie vo výške 76 mil. eur. Pri prerokovaní žiadosti mesta Bratislavy o finančnú výpomoc bola daná uznesením Vlády SR č. 570 z 13. decembra 2017 úloha podpredsedovi vlády pre investície a informatizáciu rokovať s Európskou komisiou, aby bola DPH uznaná a aby nedochádzalo k zmene podmienok výšky spolufinancovania v priebehu programovacieho obdobia. 

Mesto Košice sa tak ocitlo v situácii, ktorú nespôsobilo a musí na ňu zareagovať. V súčasnosti čaká na výsledok rokovaní s Európskou komisiou a zároveň ďalej realizuje projekt MET, ktorý má byť ukončený v auguste 2018. Preto požiadalo ministerstvo financií o prekrytie finančného výpadku DPH z rokov 2017 a 2018 formou bezúročnej návratnej finančnej výpomoci vo výške 14,5 mil. eur, ktorá by bola mestu Košice poskytnutá do konca februára 2018. Jej splatnosť je daná preto do konca roku 2019, lebo problematika DPH musí byť jednoznačne v priebehu tohto roka alebo najneskôr v roku 2019 uzavretá. Tieto podmienky sú uvedené v žiadosti mesta Košice o poskytnutie bezúročnej návratnej finančnej výpomoci. V súčasnosti prebiehajú o nich rokovania s ministerstvom financií.

Poskytnutie bezúročnej návratnej finančnej výpomoci pre mesto Košice je podmienené súhlasom Ministerstva financií SR s jej poskytnutím a súhlasom Mestského zastupiteľstva v Košiciach s jej prijatím.

Autor: (Linda ŠNAJDÁROVÁ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2016
Ochranári vrátili vodu do vyschnutého koryta Čiližského potoka
Vďaka revitalizácii Čiližského potoka ochranári znovu vrátili vodu do jeho 33,5 kilometrov dlhého koryta, z ktorého takmer dve tretiny boli ešte donedávna úplne suché.
viac
27.01.2017
Karlova Ves bude poskytovať dotácie podľa nových pravidiel
Firmy, združenia, spolky, organizácie a rovnako tak podnikatelia so sídlom alebo sférou činnosti na území bratislavskej Karlovej Vsi budú môcť i v tomto roku požiadať mestskú časť o dotáciu, určenú pre verejnoprospešné služby a účely, podporu podnikania a zamestnanosti.
viac
04.10.2017
Zákon roka je hotový
Ministerstvo financií SR (MF SR) dokončilo návrh rozpočtu verejnej správy na najbližšie tri roky, ktorý napĺňa ciele programového vyhlásenia vlády a je v súlade s medzinárodnými záväzkami vyplývajúcimi z nášho členstva v eurozóne.
viac
11.01.2018
Bratislava podporí kultúrne a spoločenské projekty sumou 369 000 eur
Hlavné mesto vyčlenilo v rozpočte na rok 2018 na podporu kultúry cez grantový program Ars Bratislavensis sumu 180 000 eur. V rámci Grantového programu pre voľný čas, šport a sociálne aktivity prerozdelí Bratislava na projekty ďalších 189 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %